Maden ocaklarında çalışan işçilerin beslenme durumları
Nutrition status of workers working in mines
  1. Tez No: 485909
  2. Yazar: SERCAN KADAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBALA AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, 2015 Zonguldak ilindeki Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) bünyesindeki Armutçuk, Amasra, Üzülmez, Karadon ve Kozlu maden ocaklarında çalışmakta olan işçilerin beslenme durumlarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Zonguldak ili Armutçuk, Amasra, Üzülmez, Karadon ve Kozlu maden ocaklarında çalışmakta olan tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenen 389 işçi oluşturmaktadır. Araştırmanın güvenirliğini gerçekleştirmek amacıyla 5 alan uzmanı tarafından anket formunda yer alan maddelerin uygunluğu incelenmiştir. Miles ve Huberman (1994)'ın uzlaşı yüzdesi formülü kullanılmıştır. Uzlaşı yüzdesi formülü, P (Uzlaşma Yüzdesi %) = [Na (Görüş Birliği) / Na (Görüş Birliği + Nd (Görüş ayrılığı)] * 100 şeklindedir. Anket formu uzlaşı yüzdesi %81,81 bulunarak, araştırma güvenilir kabul edilmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin değerlendirilmesi ve tabloların oluşturulması amacıyla SPSS (Statistical Package for Social Sciences) versiyon 16 kullanılmıştır. Süt ürünleri, et-yumurta, kurubaklagiller ile ekmek ve tahıllar grubunda yer alan besinlerin, en yüksek tüketim puanlarının 31-35 yaş grubunda yer alan katılımcılara ait olduğu belirlenmiştir. Araştırma kapsamındaki işçilerin süt ürünleri grubu içerisinde en çok tüketilen besinler sırasıyla peynir, ayran ve yoğurt şeklindedir. Çalışmaya katılan maden işçilerinin et- yumurta, kurubaklagiller grubuna ait en çok tüketimin yumurta ve kurubaklagiller olduğu belirlenmiştir. Sebze ve meyveler grubuna ilişkin en çok tüketimin domates ve salatalık ile patates vb. olduğu belirlenmiştir. Ekmek ve tahıllar grubuna ilişkin en çok tüketimin sırasıyla ekmek ve simit-poğaça olduğu belirlenmiştir. Yağlar ve şekerler grubuna ilişkin tüketim en çok zeytin ve şeker olduğu belirlenmiştir. Evli olanların bekârlara kıyasla sabah kahvaltısı tüketim durumlarının daha düzenli olduğu belirlenmiştir. Et-yumurta-kurubaklagiller, sebze ve meyveler, ekmek ve tahıllar, yağlar ve şekerler grubu ürünlerin tüketiminde üniversite mezunu işçiler en yüksek ortalamaya sahiptir. Eğitim durumu ile besin tüketim puanları arasında paralel ilişki olduğu görülmektedir. Süt ürünleri tüketiminde eğitim seviyesi arttıkça, süt ürünleri tüketim miktarının arttığı belirlenmiştir. Evli işçilerin sebze ve meyveler tüketim puanı, yağlar ve şekerler tüketim puanı bekâr işçilerin sebze ve meyve tüketim puanından yüksektir. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda; ilkokul, ortaokul ve lise mezunu işçilere yönelik, süt ürünleri, et-yumurta kurubaklagiller, sebze-meyveler, ekmek ve tahıllar, yağlar ve şekerler tüketimi konusunda beslenme uzmanları tarafından eğitim verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to determine the nutrition status of the workers working in the mines of Armutçuk, Amasra, Üzülmez, Karadon and Kozlu in the Turkish Hardcoal Authority (THA) in 2015 in the province of Zonguldak. The sample of the research consists of 389 workers determined by stratified sampling method working in Armutçuk, Amasra, Üzülmez, Karadon and Kozlu mines in Zonguldak province. The appropriateness of the items included in the questionnaire was examined by 5 field experts in order to realize the authenticity of the survey. Consensus Percentage Formula of Miles and Huberman (1994) was used. The formula is: P (Consensus Percentage %) = [Na (consensus) / Na (consensus) + Nd (dissensus)] * 100. The consensus percentage of the questionnaire was found 81,81% and the survey was found to be reliable. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) version 16 was used to evaluate the data obtained in the study and to prepare the tables. It has been determined that dairy products, meat, eggs, legumes and foods in the bread and cereals group belong to the participants in the 31-35 age group with the highest consumption scores. The most consumed foods among the dairy products group of the surveyed workers are cheese, ayran and yoghurt respectively. It was determined that the miners who participated in the study had the highest consumption of eggs and legume belonging to the group of eggs and legume. The most common consumption of vegetables and fruits is tomatoes, cucumbers, potatoes, etc. It has been determined that the most consumption of bread and cereals group is bread and bagel-pastry respectively. It has been determined that consumption of oil and sugar group is mostly olive and sugar. It has been determined that those who are married have more regular breakfast consumption habits than single people. University-graduated workers have the highest average consumption of meat-egg-legume, vegetables and fruits, bread and cereals, oil and sugar group products. There is a parallel relationship between education status and food consumption scores. It has been determined that as education level increases in consumption of dairy products, consumption of dairy products increases. The percentage of married workers' consumption of vegetables and fruits, the consumption rate of oils and sugars is higher than the rate of consumption of vegetables and fruits by single workers. In the direction of the findings obtained from the research; It is suggested that nutrition experts should provide training on consumption of dairy products, meat-egg, legume vegetable-fruit, bread and cereals, oil and sugar for primary, secondary and high school graduates.