Modülerliğin gerçek opsiyonlarla değerlendirilmesi: Roket modülerliği örneği
The valuation of modularity by using real options: Missile modularity case
  1. Tez No: 151079
  2. Yazar: KEMAL BARUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
MODÜLERLİĞÎN GERÇEK OPSİYONLARLA DEĞERLENDİRİLMESİ: ROKET MODÜLERLİĞİ ÖRNEĞİ ÖZET Modülerliğin roket teknolojisinde uygulanmasının incelendiği ve roketin modüler mimariyle üretilmesinin sağlayacağı stratejik esnekliğin gerçek opsiyon analizi ve senaryolarla bütünleşik olarak ölçülmeye çalışıldığı bu çalışmada, klasik roket modülerliği uygulaması olan iki parçalı rokete alternatif bir yapı önerilmiş, oluşturulan senaryolarla da opsiyonların değerlendirilmesi yapılmıştır. ikinci bölümde, modülerlik yaklaşımı, modülerliğin genel kavramları, modülerlik sımflandırmaları ve uygulama alanlarına değinilerek modülerlik hakkında genel bir bakış açısı kazandırma hedeflenmiştir. Üçüncü bölümde gerçek opsiyon analizinin tanımlaması yapılmış, gerçek opsiyon çeşitleri üzerinde durulmuş, opsiyon analizi alanında en çok kullanılan Black-Sholes modelinden bahsedilerek opsiyon analizi uygulamalarından örnekler verilmiş ve gerçek opsiyonların stratejik esnekliğe olan katkısı üzerinde durulmuştur. Ayrıca belirsiz gelecekle ilgili olası senaryolar oluşturarak karar verme sürecine katkı sağlayan senaryo planlama tekniğinden bahsedilmiş, senaryo planlama tekniği ile gerçek opsiyonlar arasındaki ilişki incelenerek nitel bir gerçek opsiyon değerlendirme modeli tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde askeri amaçlı roket teknolojisinin geçmişi ve şu anki durumu araştırılmış, artan balistik füze tehdidi ve önlenmesi için kurulması gereken savunma sistemlerinin özelliklerinden bahsedilmiş ve tehdit değerlendirmenin çeşitli boyutları incelenmiştir. Beşinci bölümde, önceki bölümlerde bahsedilen roket modülerliği, senaryo planlama ve gerçek opsiyonların ortak kullanıldığı bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Altıncı ve son bölümde çalışmayla ve çalışmada kullanılan yöntemlerle ilgili genel düşünceler belirtilmiş ve çalışmadan elde edilen sonuçlar verilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
THE VALUATION OF MODULARITY BY USING REAL OPTIONS: MISSILE MODULARITY CASE SUMMARY In this study, application of modularity in rocket technology was investigated and strategic advantage gained by producing rockets in modular architecture was also questioned. Rather using classical modular rocket architecture formed by two components, an alternative modular architecture was suggested and the option valuation of the modules was done with scenarios created. In the second chapter, modularity approach, general modularity concepts, classification of the modularity and its application area was mentioned, and by doing this, its aimed to obtain a general approach about modularity. In the third chapter, the definition of real option analysis was given, and Black-Sholes model which was widely used in valuation of real options was given. Also some examples about option analysis was given and the contribution of real options to strategic flexibility was questioned. Besides this, scenario planning technique which creates possible scenarios about future environment to reveal the uncertainties of the future, was identified and the relationship between scenario planning and real options analysis was investigated. A qualitative method which was used to value the real options was also introduced. In the fourth chapter, the history and the current situation of the rocket technology used for military purposes was mentioned, and the growing ballistic missile threat and the characteristics of the defense systems, that had to handle this threat was argued. Also different aspects of threat assessment was also given. In the fifth and sixth chapter, a joint application of rocket modularity, scenario planning and real options was realized and the general ideas about the methods researched in this study and the results of the joint application was also given at the end of the study.