Performance indicators to consider while selecting cloud database service provider
Bulutta veritabanı hizmet sağlayıcı seçiminde düşünülmesi gereken performans göstergeleri
  1. Tez No: 386084
  2. Yazar: ABBAS HUSSEİN ALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TOLGA PUSATLI, DR. SİNAN CAN AÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bulut bilişim, müşterilerin ihtiyaçlarına göre yazılım ve donanım kaynaklarını sağlayan yeni bir iş modelidir. Bulut veritabanı bulut servis sağlayıcısı tarafından sunabilir hizmetlerden biridir. Var olan birçok bulut servis sağlayıcı arasından nitelikli sağlayıcı seçmek müşteriler için bir sorun teşkil eder. Bulut servis sağlayıcılarının kalitesini ölçmek, değerlendirmek ve karşılaştırmak için performans göstergeleri kullanılabilir. Bu tezde, bulut veritabanı sağlayıcısı değerlendirmek için kullanılabilecek performans göstergeleri önermektedir. Öncelikle Servis Ölçüm Endeksindeki (SÖE) Servis-Olarak-Yazılımla ilişkili özellikler tarif edilmiş, sonra da bulut veritabanı özellikleri eklenmiştir. Bu tezde, performans göstergeleri, bulut veritabanı servisini kullanan bir kuruluşta test edilmemiştir. Performans göstergelerinin organizasyonların ihtiyaçlarına uygun bulut servis sağlayıcıları seçilmesinde yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cloud computing is a new technology that provides software and hardware resources depending on customer specifications. A cloud database is one of the services that a cloud provider may offer. Many service providers are available on the market; however, selecting a qualified provider is an issue for customers. Performance indicators can be used to represent, measure, and compare the quality of service providers, which leads to creating a broad understanding among cloud service providers. This thesis proposes performance indicators to evaluate cloud database service providers. The first general attributes mostly related to software as service depending on the Service Measurement Index (SMI), then cloud database attributes are introduced. As a limitation of the scope of this thesis, the performance indicators have not been tested in an organization using cloud database service. The performance indicators are suggested to help customers while selecting suitable service provider to their requirements.