Selecting a suitable database system for Kirkuk University
Uygun veri tabanı sistemi seçimi Kerkük Üniversitesi için
  1. Tez No: 386092
  2. Yazar: YALMAZ AL-KHANJİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ALTUNOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kerkük Üniversitesinin özel durumunu inceleme ve kağıt ortamına dayalı iş takip sisteminin geliştirmesi için uygun veritabanı ortamının tespit etmeyi amaçlayan bir çalışmadır. Kerkük Üniversitesinin özel durumunu inceleyip en uygun veritabanı yöntemi tespit ederek üniversitenin tüm ihtiyaçlarını verimli bir şekilde karşılamaktır. Bu çalışmada iki veritabanı sistemi incelendi. Bu sistemlerin ilki merkezi veritabanı sistemidir. İkincisi ise dağıtık veritabanı sistemidir. Bu iki sisteminin Kerkük Üniversitesi ile uyumluluğu, üç farklı yöntem ile karşılaştırıldı. Kullanılan karşılaştırma yöntemlerin ilki seçilen iki farklı sisteminin özelliklerini ve Kerkük Üniversitesinin özel şartlarıyle uygunluluğunu ölçeceğiz. İkinci yöntem ise üniversitenin en çok kullanacağı sorgulamaları her iki sistemde simile ederek üniversitenin şartlarına uyumluluğunu ölçeceğiz. Üçüncü yöntem ise üniversitenin rektörlüğü ve ziraat fakültesinde anket uygulaması yapılacaktır. Ziraat fakültesinin seçme nedeni ise üniversitenin rektörlüğü ile WAN ortamında bağlanan altı fakültenin birisi olmasıdır. Bu üç yöntemin sonuçlarını kullanarak Kerkük Üniversitesine en uygun veritabanı yöntemi seçilecektır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the situation for Kirkuk University was especially studied in order to change the current mechanism of managing the procedures based mostly on papers and manual work to that of another mechanism based on a database system. After studying the conditions of the University, we suggested and designed two models for two database systems that are adopted to be studied and compared in this thesis, namely the centralized database system and distributed database system. By using these models, comparisons are obtained between these two systems by applying three methods. The first method is to compare the general features for these two systems, the second by using three suggested queries as a simulation of the most used queries in the University, and the third by creating a questionnaire at the Presidency of the University and College of Agriculture, considering it as one of six colleges that communicates with the University campus via the WAN. Finally, the results of the three methods are analyzed in order to select a suitable database system for the conditions at Kirkuk University.