Alışveriş mekânları tasarımında deneyimsel pazarlama metodu ve örnekler üzerinde analizi
An analysis of applications of experimental marketing methods in designing shopping spaces
  1. Tez No: 386132
  2. Yazar: AYŞEGÜL PEKPOSTALCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADET AYTIS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, İşletme, Interior Design and Decoration, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu çalışmada, alışveriş mekânları tasarımına interdisipliner yaklaşımların kullanılmasıyla fayda sağlayacak bir model önerilmektedir. Deneyimsel pazarlama metodunun alışveriş mekânlarının tasarımında kullanılmasıyla, alışveriş mekânlarında reel anlamda satış artıran, karlılık sağlayan ve müşteri bağımlılığı yaratan bir model ortaya konmuştur. Çalışmada alışveriş mekânlarının tasarımı tarihi perspektif içinde incelenmiştir. Yaşanan dönemlere ve bu dönemlerin ekonomik ve kültürel özelliklerine göre alışveriş mekânlarının geçirdiği değişimin aşamaları genel olarak irdelenmiştir. Alışveriş mekânlarına ilerleyen zaman içinde eklenen nitelikler ele alınmıştır. Alışveriş mekânı tasarımında genel ilkeler irdelenmiştir. Bunun için günümüzde yapılan alışveriş mekânlarının/merkezlerinin ortak yönleri incelenmiştir. Tüketim sınıflandırmaları, tüketici eğilimleri, toplumsal ve psikolojik faktörler göz önünde bulundurularak, alışveriş merkezi tasarımında interdisipliner yaklaşımların açtığı perspektifler araştırılmıştır. Geleneksel pazarlama kavramı, pazarlama anlayışı ve pazarlama bileşenleri incelenmiştir. Deneyimsel pazarlama metodu; stratejik deneyimsel modül, müşteri deneyimi kavramı ve müşteri deneyimi yönetimi araştırılmıştır. Alışveriş mekânlarının tasarımında geleneksel pazarlama kavramının kullanımı ve bu kavramın tasarıma olan etkileri incelenmiştir. Deneyimsel pazarlama metodu ve bu metodun alışveriş mekân tasarımına kattığı pozitif etkiler ortaya konmuştur. Mimari tasarımın, satış artırma konusunda doğruluğu kanıtlanmış deneyimsel pazarlama metoduna göre yapılandırılması ile faydalı bir model oluşturulmuştur. Deneyimsel pazarlama metodunun, alışveriş mekânları tasarımı sırasında kullanılması için hedef kitlenin ve kurumsal kimliğin belirlenmesi gerekmektedir. Müşteri deneyimlerinin tasarlanması için bu bilgiler kullanılmaktadır. Alışveriş mekânlarının, dış kabuklarının ve iç mekân donanımının yapılandırılması bu bilgilere göre gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde oluşturulan deneyimsel alışveriş mekânlarının, insan ihtiyaçlarına, beklentilerine, hayallerine hitap edecek deneyimleri mimari yapıları içinde müşterilere sunmaları gerekmektedir. Bu deneyimlerin; insanın duyularına, duygularına, mantığına seslenerek onu sosyal bir ortam içine sokacak şekilde yapılandırılmaları esastır. Deneyimsel alışveriş mekânlarına örnek oluşturan iki alışveriş mekânı ve alışveriş mekânlarını içinde barındıran büyük alışveriş mekânı olarak bir alışveriş merkezi çalışma kapsamında incelenmiştir. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Alışveriş Mekânları, Deneyimsel Pazarlama, Stratejik Deneyimsel Modül, Deneyimsel Alışveriş Mekânı, Alışveriş Merkezleri Sayfa Adedi : 302 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Saadet AYTIS
Özet (Çeviri)
In this study, a model for shopping spaces design, which will give benefit by using interdisciplinary approaches, is recommended. In design of shopping malls, by using experiential marketing method, a model that increases sales income, provides profitability and creates customer loyalty, has been demonstrated. The design of shopping venues has been examined in this study in historical perspective. According to the economic and cultural realities of the experienced time periods, changes in shopping venues step by step were discussed. The additional attributes made through time are also discussed. Shopping venues have been investigated in the general principles of interior design. The new generation shopping venues' common aspects have been examined. In design of Shopping Venues the perspective of interdisciplinary approach is investigated by considering the classification of consumption, consumer trends, social and psychological factors. Traditional marketing concept, understanding of marketing and marketing components were examined. Experiential marketing method; strategic experiential modules, the concept of customer experience and customer experience management has been investigated. The use of traditional marketing concepts in the design of shopping venues and the effect of these concepts on design has been examined. Experiential marketing method and its positive effects on the design of the shopping venues have been analyzed. A useful model has been developed with configuring the architectural design, which has been proven to increase the sales by experiential marketing method. To use experiential marketing method in designing shopping venues, the target consumer group and corporate identity must be determined in advance. This information is used to design the customer experience. According to this information, the outer shell of the shopping venues and the hardware configuration of the interior design are carried out. Experiential shopping places formed by this method will meet and give the expectations, needs and dreams of the target consumers in proper architecture. The experiences to be configured according to potential customers' senses, feelings and logically to make them feel to be in a social environment are vital. Two examples of experiential shopping spaces and the hosting major shopping venue were analyzed under this study. Science Code : Key Words : Shopping spaces, Experiential Marketing, Strategic Experiential Module, Experiential Shopping Space, Shopping Mall Page Number : 302 Supervisor : Assistant Professor Doctor Saadet AYTIS