Türkiye'deki karacalarda (Capreolus Capreolus) mitokondriyal DNA dizi varyasyonu
Mitochondrial DNA sequence variation in roe deer (Capreolus Capreolus) in Turkey
- Tez No: 386186
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Zooloji, Genetics, Zoology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın temel amacı ülkemizin önemli otçul memelilerinden karaca (Capreolus capreolus Linnaeus, 1758) populasyonlarının filogenetik durumu ve genetik çeşitlilik açısından hem Türkiye hem de dünyadaki konumunun araştırılmasıdır. Bu bağlamda Ulusal DNA ve Hücre Bankasını oluşturma projesi için Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde av turizmi kapsamında vurulan veya yavru/yaralı/ölü ele geçen 20 tane karaca bireyinden alınan kan ve kas örneklerinden DNA elde edilmiştir. Bu DNA'ların mitokondriyal sitokrom b genine özgün prımerler kullanılarak 266 bazlık kısmı PZR yöntemiyle çoğaltılmıştır. Bu dizilerden 4 tane haplotip elde edilmiştir. Haplotip çeşitliliği 0,6053, nükleotit çeşitliliği ise 0,00265 bulunmuştur. 3 haplotipin, HAP1 adı verilen haplotipten birer baz değişikliği ile türediği tespit edilmiştir. Türkiye ve Avrupa'daki karaca popülasyonlarının karşılaştırılabilmesi için Avrupa'ya ait cyt-b dizileri GenBank'tan elde edilmişti. Bu haplotiplerden Fransa haplotipi HAP1 ile birebir örtüşmektedir. En uzak haplotip ile 11 baz farklılığı vardır. . Bu haplotiplerle Neigbour Joining, Maximum Likelihood ve Median Joining ağaçları oluşturulmuştur. Türkiye ve Polonya popülasyonları karşılaştırıldığında ikili farklılıkların yüksek olmadığı, gen akışı değerlerinin ise düşük olduğu gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
The main aim of the present study was to investigate the position of roe deer (Capreolus capreolus Linnaeus, 1758) populations, which is one of the most important herbivore mammals of our country, in terms of phylogenetic situation and genetic diversity both in Turkey and in the world. In this scope, for the project of constituting National DNA and Cell Bank, DNA samples are obtained from muscle and blood samples of 20 roe deer individuals which are shot within hunting tourism or captured as fawn/injured/dead. 266 bases portion of mitochondrial cytochrome b gene of these DNAs are amplified with PCR method by using specific primers. The number of 4 haplotypes are acquired from these sequences. Haplotype diversity is founded as 0,6053 and nucleotide diversity is founded as 0,00265. It is observed that 3 haplotypes are mutated from a haplotype called HAP1 with one base change for each. cyt-b sequences that belong to Europe are taken from GenBank in order to compare the roe deer populations in Turkey and Europe. These haplotypes are aligned according to 266 bases. Among these haplotypes, the French haplotype overlaps with HAP1 completely. The most distant haplotype changes 11 bases. Neigbour Joining, Maximum Likelihood and Median Joining trees are formed with these haplotypes. When Turkey and Poland's populations are compared, it is seen that pairwise differences are not high and gene flow values are low.