Genişletilmiş kurumsal kaynak planlaması projelerinin başlangıç aşamasında alınan kararların açıklanması: Türkiye'deki KOBİ'lerde kalitatif bir çalışma
Explanation of decisions taken in start-up phase of extended enterprise resource planning projects: A qualitative research in SMEs in Turkey
  1. Tez No: 251279
  2. Yazar: BERKER KÖKTENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ERÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ERP projelerinde süreçlerin başarısının birbiri ile ilişkili olması ve bir sürecin başarısının sonraki süreçlerin başarısını etkilemesi, proje başlangıcında alınan kararların önemini artırmaktadır. Geçmiş çalışmaların daha çok gelişmiş ülkelere ve büyük ölçekli firmalara yönelik yapılmış olması nedeniyle, KOBİ'lere doğru genişleyen ERP alanında, Türkiye'nin ülkesel ve KOBİ'lerin örgütsel koşullarını dikkate alan bir çalışmanın eksikliği bulunmaktadır.Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki KOBİ'lerde gerçekleştirilen genişletilmiş ERP projelerinin başlangıç aşamalarında alınan kilit kararları açıklamaktır. Alınan kararlarda en çok hangi faktörlerin belirleyici olduğunun tespit edilmesi ve kapsamın Türkiye ve KOBİ olmasından kaynaklanan farklılıkların ortaya konması araştırmanın diğer amaçlarıdır.Genişletilmiş ERP sistemleri ve KOBİ'ler hakkında yapılan literatür araştırması sonrasında, gömülü teori çalışmaları için önerilen yapıda bir araştırma tasarımı yapılmıştır. Buna göre öncelikle derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Sonrasında görüşme notları açık, eksenel ve seçici kodlama ile analiz edilmiştir. Son olarak örnek olay incelemeleri ile derinlemesine mülakat bulguları karşılaştırılmıştır.Araştırma bulgularına göre ERP projelerinin başlangıç aşamasında alınan kararların merkezinde, implementasyonun aşamalandırılması bulunmaktadır. Aşamalandırma kararını en çok etkileyen faktörler, kaynak sıkıntısı ve ERP ortamıdır. Buna göre kaynak sıkıntısı arttıkça ve ERP ortamı zayıfladıkça, aşamalı dönüşüm tercih edilmelidir. Ancak kaynak sıkıntısı ve ERP ortamının aşamalandırma kararı üzerindeki etkisi, rekabet, ilişkisellik ve değer zinciri ile değişim göstermektedir. Ayrıca KOBİ'lerde yapılan ERP implementasyonları değer odaklı olmalıdır ve hızlandırılmış implementasyon önerilmektedir.Bu çalışma, gelişmekte olan ülkelerdeki ve KOBİ'lerdeki çalışma eksikliğinin kapatılmasına katkıda bulunmaktadır. Çalışmada proje başlangıcında alınan kararlar kritik başarı faktörleri dikkate alınarak seçilmiştir ve ilişkisel olarak ele alınmıştır. Büyük ölçekli firmalardan farklı olarak KOBİ'lerde aşamalandırma kararının verilmesinde, kaynak sıkıntısının ve ERP ortamının belirleyici olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Relational process success and effect of a process?s success on following process?s success enhance the importance of decisions taken in start-up phase of ERP projects. Because the previous studies mostly focused on developed countries and large scale companies, there is a need for study considering Turkey?s and SMEs conditions in the field of ERP.The purpose of this study is to explain the key decisions taken in start-up phase of extended ERP projects in Turkish SMEs. Another purpose of this study is to determine which factors are most determinant in decisions taken and to present the differences arising from the scope of the study (Turkey and SME).After conducting a literature review about extended ERP systems and SMEs, a research is designed based on grounded theory study. Firstly, interviews are made and secondly interview notes are analyzed with open, axial, and selective coding. Finally, findings of case studies and interviews are compared.According to the research findings, the central phenomenon in decisions taken is the phasing of implementation. The most determinant factors in phasing decision are lack of resources and ERP climate. If there is a lack of resources and a weak ERP climate, progressive conversion method should be preffered. However, the effects of lack of resources and ERP climate on phasing decision change with competition, relational modules, and value chain. Also it is suggested that ERP implementations in SMEs should be value based and accelerated.This study contributes to the lack of research in developing countries and SMEs. Decisions taken in the start-up phase of ERP projects are selected taking account of the critical success factors and considered as relational. It is identified that different than large scale companies, lack of resources and ERP climate are more determinant in phasing decision in SMEs.