Yapay zekanın bankacılık sektörü ve finansal kararlarda kullanımı: Türkiye ve AB örneği
The use of artificial intelligence in the banking sector and financial decisions: Example from Turkey and the EU
  1. Tez No: 932173
  2. Yazar: AYŞE KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İstatistik, Banking, Economics, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, geleneksel ve dijital bankacılık modelleri ile yapay zekâ ve makine öğrenmesinin bankacılık sektöründeki rolünü, finansal kararlarda kullanımını detaylı bir şekilde incelemektedir. Geleneksel bankacılık, uzun süredir güvenilirlik ve kişisel hizmet sunma avantajıyla öne çıkmış, ancak yüksek operasyonel maliyetler ve hızlı teknolojik değişimlere adapte olma zorluğu yaşamıştır. Diğer yandan, dijital bankacılık teknolojik yeniliklerle hızlı, erişilebilir ve kişiselleştirilmiş hizmetler sunarken, siber güvenlik riskleri gibi yeni sorunlarla mücadele etmek zorundadır. Makine öğrenmesi ve yapay zekâ ise büyük veri analizi ve derin öğrenme teknikleri ile bankaların daha hassas kararlar almasını sağlamakta, Avrupa'daki önde gelen bankalar tarafından müşteri hizmetleri, dolandırıcılık tespiti ve kredi skorlama gibi alanlarda aktif olarak kullanılmaktadır. Türkiye'deki bankalar ise sanal asistanlar ve güvenlik çözümleri ile dijital dönüşümde önemli adımlar atmış, bu sayede operasyonel verimliliği artırmışlardır. Bu çalışma, yapay zekanın bankacılık sektöründeki uygulamalarını AB ve Türkiye örnekleri üzerinden karşılaştırmalı olarak analiz ederek, akademik ve sektörel perspektifler için değerli bir kaynak sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This article thoroughly examines the role of traditional and digital banking models, as well as artificial intelligence and machine learning, in the banking sector and their use in financial decisions. Traditional banking has long been distinguished by its reliability and personalized service advantages, yet it has faced challenges adapting to high operational costs and rapid technological changes. Conversely, digital banking offers fast, accessible, and personalized services through technological innovations but must contend with new issues like cybersecurity risks. Machine learning and artificial intelligence enable banks to make more precise decisions through extensive data analysis and deep learning techniques, actively utilized by leading European banks in areas such as customer service, fraud detection, and credit scoring. In Turkey, banks have made significant strides in digital transformation with virtual assistants and security solutions, thereby enhancing operational efficiency. This article aims to provide a valuable resource by comparative analysis of AI applications in the banking sector using examples from the EU and Turkey, addressing both academic and industry perspectives.