Leptonik sektörde cp bozulumu
Cp violation in leptonic sector
  1. Tez No: 386210
  2. Yazar: MELİK EMİRHAN TUNALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ULVİ YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Standart Model çerçevesinde leptonik sektörde CP simetrisinin bozulma mekanizmaları kuramsal olarak araştırılmıştır. Nötrino karışım açıları ve fazları, nötrino karışım matrisive kütle hiyerarşisi incelenmiş ve nötrino salınımlarında maddenin CP bozulumuna etkisi anlaşılmaya çalışılmıştır. Vakumda ve maddesel ortamdaki nötrino salınımları için CP-asimetri ifadeleri elde edilmiştir. Mevcut ve gelecekteki uzun menzilli nötrino salınım deneylerinde lepton sektöründe CP bozulumunun test edebileceği görülmektedir. Deneysel ölçüm hassasiyetinin günümüzde ulaştığı düzey ve nötrino paremetre uzayının daha iyi anlaşılmış olması nötrino salınımlarında CP bozucu etkilerin gözlenebilmesini ve yeni projelerin öne sürülmesini mümkün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the framework of Standard Model, mechanisms of CP violation in leptonic sector have been investigated theoretically. Neutrino mixing angles and phases, neutrino mixing matrix and mass hierarchy has been studied and matter effect on CP violation in neutrino oscillations has been analyzed. CP-asymmetry expressions for neutrino oscillations in the vacuum and matter was obtained. In present and future long-baseline neutrino oscillation experiments it will be possible to test CP violation in the lepton sector. It is seen that the high precision already attained in neutrino experiments and a beter understanding of the neutrino mixing parameter space make CP violation search viable and promising.