Süper-ağır çekirdeklerin fisyon zamanının analizi
Analysis of fission time of süper-heavy nuclei
- Tez No: 386211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Nükleer fizikte güncel çalışma konularından biri kararlılık vadisi olarak adlandırılan, uzun ömürlü çekirdeklerin öngörüldüğü bölgedeki süper-ağır çekirdeklerin keşfedilmesidir. Süper-ağır çekirdeklerin oluşturulması sadece düşük enerjili füzyon reaksiyonları ile mümkün olabilmektedir. Bu reaksiyonlarla oluşturulan sıcak bileşik çekirdeklerin foton ve nötron salarak soğuyup kararlı çekirdeği oluşturması beklenmektedir. Bu tez çalışmasında fisyon mekanizmasıyla yarışan hafif parçacık salımı hesaba katılarak bileşik çekirdeklerin fisyon zamanı ve süper-ağır çekirdeklerin fisyon zamanının bağlı olduğu parametreler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the hot subjects in nuclear physics is the discovery of super heavy nuclei in the so called island of stability where long-lived nuclei are expected. The production of super heavy nuclei is only possible at low energy fusion reactions. The compound nuclei, which are produced by these reactions, are expected to cool down and form super heavy nuclei by neutron or gamma evaporation. In this thesis, fission time and the parameters that effect the fission time of compound nuclei are investigated by taking into account light particle evaporation that is competing with fission mechanism.