Grafen kuantum nokta ve karşıt noktaların elektronik özellikleri
Electronic properties of graphene quantum dots and antidots
- Tez No: 386214
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SITKI KANDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Gerçekleştirilebilir çeşitli geometrilere ve büyüklüklere sahip grafen kuantum noktalar üzerinde deneysel tekniklerle ek hapsolma mekanizmaları kurularak elde edilebilen grafen kuantum karşıt nokta, günümüzde hem teorik hem de deneysel yoğun madde fizikçilerinin ilgilendiği yapıların başında gelmektedir. Değiştirilebilir parametrelere (kuantum noka ve antinoktanın çapı) sahip olmalarından dolayı elektronik özeliklerinin de değiştirilebilir olması, grafen kuantum nokta ve karşıt noktayı gelecekteki elektronik uygulamaların önemli elemanlarından yapmaktadır. Çalışmanın başlangıç bölümünde, öncelikle bir grafen tabakasının kristal örgü yapısı, daha sonra ise sıkı bağlanma yaklaşımıyla elektronik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, grafenin düşük enerji ifadesiyle, Dirac-Wely denklemiyle, grafen kuantum nokta ve karşıt nokta için geliştirilen model ile enerji öz değerleri analatik olarak varyasyon yöntemiyle elde edilmiş; enerji seviyelerinin, grafen noktanın ve karşıt noktanın yarıçapıyla ve manyetik alanla değişimi araştırılmıştır. Grafen kuantum nokta ve karşıt noktanın elektronik özellikleri üzerine bu çalışmada sunulan sonuçlar, benzer yapılar üzerinde gelecekte yapılacak çalışmalara zemin hazırlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Graphene quantum antidots, obtained additional confinement mechasims through experiemental techniques on graphene quantum dots with various realizable geometries and sizes, are of interest for both theoretic and experimental condensed matter physicists nowadays. Graphene quantum dots and antidots are important components for future electronic applications due to their tunable parameters (radius of quantum dots and antidots) enabling to adjust their electronic properties. In the first part of the study, crystal lattice structure of a graphene layer and then its electronic properties are investigated within the tight binding approximation. Moreover, with the low- energy description of graphene, i.e., Dirac- Weyl description, energy eigenvalues are obtained analytically by using variational method through the model developed for graphene quantum dots and antidots; dependencies of energy levels on radius of graphene dots and antidots, and magnetic field are studied. The results presented here on electronic properties of graphene quantum dots and antidots, aims to establish a basis for future studies on similar structures.