Stokastik ortalama alan yaklaşımının lıpkın-meshkov-glıck modeliyle incelenmesi
Analysis of stochastic mean-field approach with lipkin-meshkov-glick model
- Tez No: 386213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada çok parçacıklı sistemler için stokastik ortalama alan yaklaşımının, standart ortalama alan yaklaşımından daha iyi sonuçlar verdiği gösterilmiştir. Stokastik ortalama alan yaklaşımı ortalama alan denklemleri üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan başlangıç durumlarının stokastik olarak seçilmesi esasına dayanır. Bu sayede başlangıç kuantum dalgalanmalarının hesaba katılması sağlanarak ortalama alan yaklaşımının bu konudaki önemli bir eksiği giderilmiştir. Sonuçların karşılaştırılabilmesi için, tam çözülebilir bir model olan Lipkin-Meshkov-Glick modeli kullanılmıştır. Sistemin gözlenebilirlerinin zamanla değişimleri çeşitli parametrelere bağlı olarak incelenmiştir. Stokastik yaklaşımın uygulanmasında Husimi ve moment yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre koherent başlangıç durumları için moment yönteminin, koherent olmayan başlangıç durumları için ise Husimi yönteminin daha iyi çalıştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is shown that for many-particle systems stochastic mean-field approach gives better results than the standard mean-field approach. Stochastic mean-field approach is based on stochastic sampling of the initial values without making any changes on the mean-field equations. As a result, by taking the initial quantum fluctuations into account, an important deficiency of mean-field approximation is overcome. In order to be able to compare the results, exactly solvable Lipkin-Meshkov-Glick model is used. The dependence of system observables on various parameters is investigated. Husimi and moment methods are used as application of the stochastic approach. It is seen that, according to the obtained results, the moment method works better for coherent initial states and the Husimi method works better for non-coherent initial states.