Çarpıştırıcılarda Higgs bozonu aranması ve yeni bir Skaler bozon keşfi
Searching for Higgs boson at colliders and discovery of a new Scalar boson
  1. Tez No: 386218
  2. Yazar: DUYGU ŞİBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SATILMIŞ ATAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, Higgs bozonun keşif kanalı olan P+P->H->gamma+gamma süreci,gg->kutu->gamma+gamma ve q+anti-q->gamma+gamma fiziksel arkafon alt süreçleri ile birlikte kuramsal olarak incelendi. Higgs bozonun iki gluon ile etkileşmesi fermiyon üçgen halkası aracılığıyla gerçekleştirildi. Higgs ile iki foton arasındaki etkileşmeye aracılık eden üçgen halkası, fermiyona ek olarak W vektör bozonunu da içerir. Üçgen halka diyagramı genlikleri hesaplanarak ggH ve gammagammaH köşeleri için etkin lagranjiyen yoğunlukları oluşturuldu. Halka integrallerinin ıraksaklıklarından kurtulmak için“boyutsal regülarizasyon”yöntemi kullanıldı. Ölçülen enerjilerdeki belirsizliği yansıtması için, etkin ggH ve gammagammaH köşeleri ile hesaplanan tesir kesitinin rezonans bölgesinde“Gauss smearing”ile ortalaması alındı. Tesir kesitinin iki-foton değişmez kütlesine göre dağılımı hesaplandıktan sonra, güncel LHC parametreleri göz önüne alınıp deney sonuçlarıyla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this work, the discovery process of the Higgs boson production through P+P->H->gamma+gamma with physical background subprocesses gg->kutu->gamma+gamma and q+anti-q->gamma+gamma have been studied theoretically. Interaction between Higgs and two gluons has been realized through fermion triangle loop. For Higgs and two photons, triangle loop includes W vector bosons as well as fermions. Amplitudes for triangle loop diagrams have been calculated to obtain effective lagrangian densities for ggH and H vertices. Divergences from loop integrals have been removed by dimensional regularization. Gauss smearing has been applied on the resonance curve to get realistic results due to uncertainties in energy measured in the detectors. Invariant mass distribution of the two final photons has been computed and then compared with experimental result using recent LHC parameters.