Yüksek enerjili Yp çarpıştırıcılarında leptokuark üretimi
Production of leptoquarks at high enery Yp coll ders
  1. Tez No: 35078
  2. Yazar: ORHAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SATILMIŞ ATAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Doktora Tezi YÜKSEK ENERJİLİ 7p ÇARPIŞTIRICILARINDA LEPTOKUARK ÜRETİMİ Orhan Çakır Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Satılmış ATAG 1994, Sayfa: 64 Jüri : Prof.Dr. Z. Zekeriya AYDIN Prof.Dr. Yiğit GÜNDÜÇ Doç.Dr. Satılmış ATAĞ Bu çalışmada, yüksek enerjilerde (~ TeV) standart modelin ötesindeki fiziği anlamak için kompozitlik incelenmiştir. Kompozit modellerdeki geniş parçacık spektrumu içinden leptokuarkların üretilmeleri, bu gün ulaşılabilen enerjilerde çalışan pp(pp), e+e~ ve standart ep çarpıştırıcılarında özetlenmiş, daha sonra gelecekte kurulması düşünülen 7e ve 77 çarpıştırıcılarındaki durumları verilmiştir. Yeni önerilen 7P çarpıştırıcılarmm fiziksel programlarının geliştirilmesi amacıyla leptokuarkların üretim tesir kesitleri farklı enerji ve ışınlılık değerlerine sahip olan bu makinalarda hesaplanmıştır. Sonuç olarak gözlenebilir leptokuark kütleleri için üst sınırlar bulunmuş ve tartışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Standart model, kompozitlik, leptokuark, 7P çarpıştıncısı, tesir kesiti.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis PRODUCTION OF LEPTOQUARKS AT HIGH ENERGY 7p COLLIDERS Orhan Çakır Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Satılmış ATAG 1994, Page: 64 Jury : Prof.Dr. Z. Zekeriya AYDIN Prof.Dr. Yiğit GÜNDÜÇ Assoc.Prof.Dr. Satılmış ATAĞ In this work, in order to understand the physics beyond the standard model at high energies (~ TeV) compositeness was studied. Among the rich particle spectrum of composite models leptoquark production was outlined at pp(pp), e+e~ and standard ep colliders with presently available energies. Then, the production at future colliders such as 7e and 77 was also given. In the framework of the development of the physics program of recently proposed 7^ colliders, leptoquark production cross sections were calculated at these machines for several energy and luminosity values. As a result, observable upper mass limits of leptoquarks were discussed. KEY WORDS: Standard model, compositeness, leptoquark, jp collider, cross section.