At kestanesinin sıvı ekstraksiyonu ve ürünlerin karakterizasyonu
The extraction of horse chestnut and characterization of products
- Tez No: 386241
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER CANEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada; atkestanesinin sıvı ekstraksiyonu sonucu elde edilen ekstrakt verimleri belirlenip ve sıvı faz karakterize edilmiştir. Ekstraksiyon işlemi farklı koşullar altında yapılarak sıvı faz veriminin yüksek olduğu en uygun koşullar belirlenmiştir. Tıbbi bir bitki olan atkestanesinin ( aesculus hippocastanum L. ) süperkritik ekstraksiyon metoduyla etken maddesi aescinin elde edilmesinde uygun koşulların belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneyler ISCO-Sitec modifiye SFX 220 süperkritik akışkan ekstraksiyonu sisteminde gerçekleştirilmiştir. Çözücü olarak CO2 ve CO2 + etanol karışımı kullanılmıştır. Çalışmalarda süperkritik CO2 ile ekstraksiyona etki eden temel işletme parametrelerinden olan ekstraksiyon sıcaklığı (40, 55, 70 oC), basıncı (100, 250, 400 Bar), modifier akış miktarı (etanol mL/dk) etkisi incelenmiştir. Elde edilen aescin maddesinin karakterizasyonu için kantitatif analizlerde spektroskopik yöntemlerden yararlanılmıştır. Aescinin analizinde HPLC, FTIR, İNCE TABAKA KROMATOGRAFİSİ ve KÜTLE SPEKTROSKOPİSİ yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the yield of extraction, obtained from the liquid extraction of horse chestnut, was specified and also the fluid phase was characterized. Performing the extraction process under different conditions, the optimal yield conditions for fluid phase were specified. What we are aiming in this study is to specify the suitable conditions to obtain the active substance 'aescin' of horse chestnut (Aesculus hippocastanum L), a medical plant, by using supercritical extractin method. Experiments were performed through the ISCO-Sitec modified SFX 220 supercritical extraction method system. A mixture of CO2 ve CO2 + ethanol was used as a resolvent. In the studies, Supercritical fluid extraction with carbon dioxide (SC-CO2 extraction), effects of temperature (40, 55, 70 oC) , pressure (100, 250, 400 Bar), modifier flow rate on the yield (etanol mL/min) were investigated. In quantitive anlysis the spectroscopic methods were utilized so as to characterize the obtained material of aescin. In analysing the aescin the methods of HPLC, FTIR, Thin Layer Chromatography and Mass Spectroscopy were used.