Trimerik fosfazenin çeşitli mono ve diaminler ile olan reaksiyonlarının incelenmesi
The investigation of the reactions of trimeric phosphazene with mono and diamines
- Tez No: 434803
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, 4-florbenzaldehitin kuru MeOH ortamında N-metiletilendiamin ve N-metil-1,3-propandiamin ile etkileştirilmesinden Shiff bazları (1 ve 2) elde edildi. Schiff bazlarının NaBH4 ile indirgenmesinden diaminler hazırlandı (3 ve 4). Hekzaklorosiklotrifosfazenin izopropil amin ile reaksiyonundan mono sübstitüe trimer bileşiği (5) elde edildi. Bu bileşiğin NaH ile reaksiyonu sonucunda N,N-spiro köprülü oktaklorobis(siklotrifosfazen) (6) elde edildi. Diaminlerin kuru THF ortamında köprülü bileşik ile nükleofilik sübstitüsyonu sonucunda kısmen sübstitüe köprülü bileşikler (8-11) elde edildi. N,N-spiro köprülü oktaklorobis(siklotrifosfazen) (6) ve kısmen sübstitüe köprülü fosfazen (8) bileşiklerinin pirolidinin aşırısı ile reaksiyonunundan tamamen piroldin sübstitüe köprülü fosfazen bileşikleri (7ve 12) elde edildi. Elde edilen fosfazen türevlerinin yapıları (5-12) FTIR, MS, 1H, 13C ve 31P NMR teknikleri ile aydınlatıldı. Uygun kristali elde edilen (7 ve 10) bileşiklerin kristal yapıları X-ışınları kırınımmetre yöntemi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the Schiff bases (1 and 2) are obtained from the reactions of 4-flourobenzaldehyde with N-methylethylenediamine and N-methyl-1,3-propanediamine, in dry MeOH. The diamines (3 and 4) are prepared by the reduction of Schiff bases with NaBH4. Mono substituted phosphazene (5) was synthesized by the reaction of isopropyl amine and hexachlorocyclotriphosphazene. N,N-spiro bridged octachlorobiscyclotriphosphazene (6) is obtained from the reaction of NaH and compound (5). As a consequence of nucleophilic substitution reaction of diamines with N,N-spiro bridged octachlorobiscyclotriphosphazene in dry THF, partially substituted bridged compounds (8-11) are prepared. The fully pyrrolidine substituted derivatives (7 and 12) are prepared by the reaction of the bridged compounds (8 and 6) with the excess of pyrrolidine. The structures of the compounds have been determined using the data obtained from FTIR, MS, 1H, 13C ve 31P NMR techniques. The solid-state structures of 7 and 10 are also determined using X-ray crystallography.