Weingarten tipinde yüzeyler
Surfaces of weingarten type
- Tez No: 386252
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK NEJAT EKMEKCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, tezde gerekli olan bazı temel kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Tüp yüzeyleri tanıtılmış ve bir tüp yüzeyinin parametrizasyonu verilmiştir. Dördüncü bölümde, Öklid uzayında, Weingarten tüp yüzeyleri ve Minkowski uzayında, Spacelike bir eğri tarafından üretilen timelike Weingarten tüp yüzeyleri verilmiştir. Beşinci bölümde, tüp yüzeyini üreten merkez eğrisini null eğri seçerek elde edilen tüp yüzeyinin Weingarten yüzeyi olma şartlarını sağladığı gösterilmiştir ve son bölümde tezde elde edilen sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter contains some basic definitions and theorems needed in the thesis. In the third chapter, tube surfases have been introduced and parametrizations of tube surfaces have been given In the fourth chapter, Weingarten tube surfaces in Euclidean space and Weingarten timelike tube surfaces with a spacelike curve in Minkowski space have been given. In the fifth chapter, For a tube surface with a null curve, satisfying conditions of being Weingarten surfaces have been shown and at the last chapter, the results obtained in the thesis have been discussed.