Benzer eğriler ve benzer yüzeylerin geometrisi
Geometry of similar curves and similar surfaces
- Tez No: 386257
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, tezin diğer bölümlerinde kullanılacak olan ön bilgiler, bazı kavramlar ve teoremler verilmiştir.Üçüncü bölümde, benzerlik dönüşümleri altında eğriler incelenmiştir ve bunlarla ilgili önermeler verilmiştir.Dördüncü bölümde, benzerlik dönüşümleri altında bazı özel yüzeyler incelenmiş ve bunlarla ilgili bazı karakterizasyonlar verilmiştir. Ayrıca rasyonel yüzeylerden bahsedilmiştir. Beşinci bölümde ise benzerlik dönüşümlerinin, benzer eğrilerin ve benzer yüzeylerin öneminden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter preliminaries, some definitions and theorems that will be needed for other section of the thesis are given. In the third chapter, images of the curves up to direct similarity transformations are investigated and some propositions are given. In the fourth chapter, images of some special surfaces up to direct similarity transformation are investigated and some characterizations are given. Also, rational surfaces have been mentioned. In the fifth chapter, the importance of similarity transformations, similar curves and similar surfaces has been mentioned.