Metrik uzayda integral tip büzülmeler için bazı sabit nokta teoremleri
Some fixed point theorems for integral type contractions on metric spaces
  1. Tez No: 386260
  2. Yazar: TUĞÇE KAVUZLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, fonksiyonel analizin temel tanımları ve önemli teoremleri verilmiştir. Üçüncü bölümde, integral tipli genel büzülme koşulunu sağlayan bazı sabit nokta teoremleri incelenmiş ve bu teoremlere ait sonuçlar elde edilmiştir. Dördüncü bölümde ise integral tipli genel büzülme koşulunu sağlayan dönüşüm çiftleri için sabit nokta teoremi verilmiştir. Son bölümde ise bu tezde yapılan çalışmalar ve bu çalışmaların sonuçları ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some basic definitions and main theorems of functional analysis have been given. In the third chapter, some fixed point theorems for satisfying a general contractive condition of integral type are investigated and corollaries of these theorems are obtained. In the fourth chapter, a fixed point theorem for a pair of maps satisfying a general contractive condition of integral type is given. In the last chapter, the studies performed in this thesis and the result of these studies are expressed.