Fark denklemlerinde sınır değer problemleri
Boundary value problems for difference equations
  1. Tez No: 386274
  2. Yazar: MUSA EMRE KAVGACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BEREKETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, ikinci basamaktan lineer self-adjoint fark denklemi ile ilgili temel kavramlar yer almaktadır. Üçüncü bölümde, ikinci basamaktan lineer self-adjoint fark denklemlerinin hangi koşullar altında diskonjuge oldukları incelenmiştir. Ayrıca, diskonjugelik koşulunun sağlanması durumunda ortaya çıkan sonuçlar verilmiş, lineer sınır değer problemi için Green fonksiyonu elde edilerek özelikleri gösterilmiş ve aynı sınır değer probleminin çözümlerinin varlık ve tekliği incelenmiştir. Dördüncü bölümde, lineer olmayan sınır değer problemlerinin çözümlerinin varlık ve tekliği incelenmiştir. Ayrıca, bir diferensiyel denklem içeren sınır değer problemi ile bir fark denkleminden meydana gelen sınır değer problemi karşılaştırılarak çözümleri arasındaki ilişki gösterilmiştir. Sturm-Liouville probleminin özdeğer ve özfonksiyonları için bazı temel özeliklerden bahsedilmiştir. Son bölümde, tezde elde edilen sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, basic concepts of second order linear self-adjoint difference equations have been given. In the third chapter, disconjugacy property for second order linear self-adjoint difference equations is studied. Furthermore, some results have been given for the second order linear self-adjoint difference equation which is disconjugated, then the existence and uniqueness of the solutions of linear boundary value problem has been examined by obtaining Green's function. In the fourth chapter, the existence and uniqueness of solutions of nonlinear boundary value problems have been investigated. Moreover, the relation between the solutions of a differential BVP and a difference BVP has been shown by comparing the properties of these boundary value problems. Some basic properties have been given for eigenvalue and eigenfunctions of Sturm Liouville problem. In the last chapter, the results obtained in the thesis have been given.