Çift diziler için A-kuvvetli yakınsaklık karakterizasyonu
A characterization of A-strong convergence of double sequences
  1. Tez No: 386275
  2. Yazar: MEHMET ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN ORHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, alışılmış dizilerin ve çift dizilerin toplanabilmesine ilişkin bazı temel tanım ve teoremler verilmiştir. Esas itibari ile orijinal sonuçlarımız üç ve dördüncü bölümlerde verilmiştir. Üçüncü bölümde, çift dizilerin A-kuvvetli toplanabilmesi ve A-istatistiksel yakınsaklığına ilişkin bazı sonuçlar verilmiştir. Daha önce sınırlı çift diziler üzerinde denk olduğu gösterilmiş olan bu kavramların sınırlı çift diziler uzayından daha geniş bir uzay üzerindeki ilişkisi araştırılmış ve böylelikle çift dizilerin A-kuvvetli toplanabilmesi karakterize edilmiştir. Ayrıca A-istatistiksel yakınsaklık, Pringsheim A-düzgün integrallenebilir çift diziler uzayı üzerinde dört boyutlu bir toplanabilme matrisi ile karakterize edilmiştir. Dördüncü bölümde ise dört boyutlu matrislerin toplanabilirlik alanlarının çarpan uzayları ile ilgilenilmiş ve bu çarpan uzayların A-istatistiksel yakınsaklık ile olan ilişkisi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some definitions and theorems concerning the summability of ordinary and double sequences have been given. The original results of this thesis are included in the third and fourth chapters. In the third chapter, some results concerning the concepts of A-statistical convergence and A-strong summability of double sequences have been given. The relationship between those concepts have been studied on the space of Pringsheim A-uniformly integrable double sequences that contains the space of bounded double sequences and also A-strong summability of double sequences has been characterizied. Moreover the matrix characterization of A-statistical convergence of Pringsheim A-uniformly integrable double seqeunces has been given. In the final chapter, the multiplier space of a four dimensional summability matrix has been studied and the relationship between these spaces and A-statistical convergence has been considered.