Küme modlu fiber yükselteçlerin elektronik kontrolü
Electronic control of burst mode fiber amplification
- Tez No: 386284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Düşük frekanslı pompalama ile beslenen optik yükselteç sistemlerinde, yükseltece ilk giren optik atımlar, yükselteçteki kazancın büyük bir kısmını boşaltıp, diğer atımlara çok az kazanç bırakmaktadırlar. Bundan dolayı, düşük frekansta atımlı pompalanan küme modlu sistemin çıkışında eşit olmayan enerji seviyesinde atımlar oluşmaktadır. Bu tez çalışmasında sahada programlanabilir kapı dizileri (FPGA) ve akusto-optik modülatör (AOM) aracılığıyla atımların tepe güçlerini kontrol eden bir yöntem ortaya konulmuştur. Geliştirilen yöntem ile güç yükselteci çıkışında homojen atımlar elde edilmiştir. Ayrıca bu çalışmada, FPGA yardımı ile optik sinyal içinde bulunan her bir atımı tek tek seçilerek herhangi bir dizini oluşabilecek şekilde programlanabilen bir platform geliştirilmiştir. Bu sistem için, MATLAB programı ile kullanıcı ara yüzü oluşturulmuştur. Bu ara yüzün, RS232 iletişim protokolü kullanılarak, FPGA ile haberleşmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In optical amplifiers, fed by low-frequency pumping systems, optical pulses which enter the amplifier first, discharge a large portion of the gain and leave very little gain for the other pulses. Therefore, low frequency pulse pumped burst mode amplifiers generate unhomogeneous burst pulses. In this thesis we present a method which can control peak power of the pulses within the burst via field programmable gate arrays (FPGA) and acousto-optical modulators (AOM). With this method, homogeneous burst pulses have been generated. In addition, a programmable platform, which can generate any pulse bursts by picking one by one any induvidual pulse in an optical signal, has been developed. For this system, user interface has been developed via MATLAB. The communication between this interface and the FPGA has been provided by using RS232 communication protocol.