Parametrik tahmin modellerin yazılım projelerine uygulanmasına yönelik bir yazılım paketinin geliştirilmesi
Development of a software package for application of parametric estimation models to software projects
- Tez No: 386285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM EGEMEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yazılım projelerinde, geliştirilecek yazılımın büyüklüğü ve harcanacak emeğin kestirimi projelerin doğru planlaması ve hesaplanması açısından çok önemlidir. Proje yöneticileri için tahmin modellerini kullanarak iş gücü ve zaman gibi planlamaların yapılabilme gereği açıktır. Efor tahmini yapılabilirse proje programını belirlemek kolaydır. Bu nedenle efor tahmini ile projelerde etkili bir iş gücü ve zamanlama planlaması yapılabilir. Yazılım projelerinde doğru maliyet tahmininde bulunmak, yazılımla ilgili tüm sektörler için kritik öneme sahiptir. Dokümanlara aktarılmış birçok yazılım metriklerini tahmin etme metodu, aracı ve modeli mevcuttur. Bu tahmin teknikleri yardımıyla yazılım projelerinin efor, süre ve teslim hızı gibi büyüklükleri hesaplanabilir. Bu çalışmada literatürde yer alan parametrik tahmin modelleri bir araya toplanmış, gerçek yazılım projesi metrikleri kullanılarak nümerik yöntemler yardımıyla yeni modeller teklif edilmiştir. Mevcut modellerle yeni modellerin performans kıyaslaması yapılmıştır. Bu kapsamda MATLAB GUI ortamında tüm modellerin bulunduğu yazılım paketi geliştirilmiştir. Söz konusu araç kutusu hazırlanarak, yazılım projeleriyle ilgilenen proje yöneticilerine proje başlangıcında yazılımcı iş gücü ve proje süresi planlamasında kolaylık sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In software projects, estimating the size of software and the labor effort is very important for the projects to be planned and calculated correctly. It is clear that project managers need to make schedule and plan labor force by using estimation models. If effort estimation can be done, the project schedule will be determined easily. Therefore an effective workforce planning and scheduling can be made in the projects with the help of effort estimation. Making accurate cost estimation of software project is of crucial importance to all software industries. There are many software metrics estimation methods, tools, and models that have been transferred to documents. Effort, time and speed of delivery of software projects can be calculated with the help of these effort estimation techniques. In this study, parametric estimation models in the literature have been gathered together and with the help of numerical methods, new models have been proposed using real software project metrics. Performance benchmarking of the existing models and new model have been made. In this context, software package that includes all the models have been developed by using MATLAB GUI. The aim of preparing the mentioned toolbox is to help the project managers responsible for the software projects in the process of planning software developers, labor force and schedule at the beginning phase of the project.