Fotovoltaik sistemlerde kullanılan 220V, 50 HZ, sabit çıkış gücünde,tek fazlı bir evirici tasarımı
Design of a 220V, 50HZ, single-phase inverter with constant output power for fotovoltaic systems.
  1. Tez No: 386288
  2. Yazar: KİYONG A KİYONG ERİC
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT BARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüşümü fotovoltaik paneller vasıtası ile gerçekleşmektedir. Bir fotovoltaik sistem genel olarak fotovoltaik panel, batarya, evirici ve transformatörden meydana gelmektedir. Bu tez çalışmasında, tek fazlı bir evirici tasarımı ve bunun simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Tek fazlı evirici ile sabit güçle çalışan tek fazlı bir AA motoru sürülmektedir. Bu tez çalışmasında, eviricinin çıkışından 220 Vrms etkin değerinde, 50 Hz'lik bir gerilim elde edilerek gerilimin toplam harmonik bozunum değerinin %10'un altında olması planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. 220 Vrms 50 Hz'lik bir gerilim elde edilmesi için, DA-AA evirici giriş geriliminin fotovoltaik sistemdeki batarya bloğunun çıkış geriliminden daha yüksek bir DA gerilim seviyesine çıkarılması gerekmektedir. Bunun için, DA-AA eviricinin girişine yükselten tipte DA-DA dönüştürücü eklenmiştir. Bu sayede, fotovoltaik sisteminin çıkışında transformatör kullanmına gerek kalmayacağı için, böylece fotovoltaik sisteminin kurulum ve bakım maliyetleri azaltılmaktadır
Özet (Çeviri)
Solar energy is one of the sources of renewable energy which takes conversion of solar energy to electrical energy through photovoltaic systems. In general a photovoltaic system is made of photovoltaic panels, batteries, inverter, and a transformer. In this thesis, design and simulation of a single-phase inverter is performed. This single- phase inverter drives a single-phase AC motor. In this thesis, A 220Vrms, 50 Hz AC voltage with a total harmonic distortion less than 10% is generated at the output of the inverter as it is planned. To obtain this voltage, the battery voltages in the photovoltaic system must be boosted. Because of that, a DC-DC boost converter is inserted at the input of the DC-AC inverter. By means of this, there is no need to use a transformer, which causes a decrease in the establishment and maintanance costs.