Fotonik kristal algılayıcıların tasarlanması ve sayısal çözümlenmesi
Design and numerical analysis of photonic crystal sensors
- Tez No: 386301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ AKAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında GaAs fotonik kristal yapısı kullanılarak bir sıcaklık algılayıcısı önerilmiş ve algılayıcının özellikleri yapısal iyileştirmeler ve yavaş ışık özelliği kullanılarak geliştirilmiştir. Hesaplamalarda iki boyutta düzlem dalga açılımı yöntemi ve zamanda sonlu farklar yöntemi kullanılmıştır. Fotonik kristal dalga kılavuzu yapısının bir sıra ilerisinde bir nokta kusuru oluşturularak ışık bu noktasal boşluğa hapsettirilmiş ve sıcaklığa bağlı olarak rezonans frekansın değişimi incelenmiştir. Duyarlılığın artırılması için noktasal boşluğun genişliği değişitirilmiş ve çevresindeki deliklerin çapları optimize edilmiştir. 0.1001 nm/°C olan sıcaklık algılayıcısının duyarlılığı yapısal optimizasyon ile 1.4% artırılmıştır. Dalga kılavuzu çevresindeki ilk sıra deliklerin çapı değiştirilerek ve ışığın geliş doğrultusunda kaydırılarak dalga kılavuzunda ilerleyen ışığın hızı rezonans frekansın olduğu 20.23 nm spektral aralıkta 14 kat yavaşlatılmıştır. Işığın yavaşlatılarak kavite ile daha fazla etkileşmesi sonucu algılayıcının duyarlılığı 0.1029 nm/°C olarak artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, temperature sensor has been proposed by using GaAs photonic crystal structure and the sensor characteristics were improved by using structural improvements and slow light feature. In the calculations two dimensional plane wave expansion method and finite difference method in time domain is used. By creating a point defect one row ahead of the photonic crystal waveguide structure, light is compressed in this point gap and temperature variation on the resonant frequency was investigated. To increase the sensitivity, point gap widht and the diameters of the holes around point gap is optimised. The sensitivity of the temperature sensor (normally 0.1001 nm/°C) has been increased by 1.4% with structural optimization.The speed of light in the waveguide was slowed down by 14 in a 20.23 nm spectral range by varying the diameter of the first rows of holes around the waveguide and shifting in the propagation direction of light. The sensitivity of the sensor increased to 0.1029 nm/°C as a result of increasing of interaction with the cavity by slowing down the light.