Güdümlü sistemler için 1064 nm dalgaboyunda çalışan dört dilim algılayıcılı lazer spot izleyici tasarımı
Design of a 1064 nm wavelength laser spot tracker for guided systems with a four quadrant detector
- Tez No: 386302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Güdümlü sistemlerin temelini algılama, karar verme ve kontrollü eyletim (tahrik) oluşturmaktadır. Bu tip sistemlerin algılama hassasiyeti tüm sistemin başarımını belirlemektedir. Birim maliyet de göz önüne alındığında, hassasiyet bakımından en uygun algılama lazer spot izleyiciler ile yapılabilmektedir. Bu tezde güdümlü bir sistem için maliyet etkin, yüksek başarımlı ve askeri sistemlerde kullanılabilir bir lazer spot izleyicinin tasarımı ele alınmıştır. Görüş açısı ve algılama menzili parametrelerinin tasarım kıstası olarak belirlendiği çalışmada, 3 kilometreden 1064 nm dalgaboyundaki Nd:YAG lazer tarafından işaretlenen bir hedefi en az 3 kilometreden ±15° görüş açısı aralığında algılayıp oransal olarak çözümleyerek hedefin açısal bilgisini çıktı olarak verebilen bir sistemin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, temelde; ele alınan sistemin bilgisayar ortamında modellenmesi, çözümlenmesi (analizi), üretimi ve sistem halinde başarım testlerinin incelenmesini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The basis of guided systems consists of detection, decision making and controlled actuation. The sensitivity of the detection affects the whole system performance. Taking into account the price per unit, the most convenient detection in the sense of precision can be achieved with laser spot trackers. This study deals with a military grade, high performance and cost effective laser spot tracker for a guided system. The aim is to develop a system with a field of view of ±15° that will detect proportionally at a distance of 3 kilometers from the target and give the line-of-sight angle of the target as an output, in which the target is designated with a 1064 nm wavelength Nd: YAG laser from 3 kilometers and where the field of view and detection range parameters are set as the design criteria of the study. The study basically consists of the system modeling and analyzing on a computer environment, producing and the conducting performance tests of the whole system.