Orhaniye (KB Ankara) bölgesindeki paleojen alveolinid'lerinin paleontolojisi
Paleontology of the paleogene alveolinids in the Orhaniye (NW Ankara) region
  1. Tez No: 386332
  2. Yazar: KIVANÇ HARMANDALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ OKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada Orhaniye Köyü (KB Ankara) çevresinde yüzlek veren Akpınar formasyonunda bulunan zengin bentik foraminifer ve makrofosillerden oluşan fosil faunasının alveolinidleri incelenerek ortam yorumlaması, yaş aralığı hakkında güncel bilgilere ulaşılmıştır. Formasyon Çaltepe, Dokuzdolanma yöreleriyle Dağyaka (Teşrek) Köyü dolayında ve Memlük köyünün kuzeyinde yer alan Karyağdı, Akpınar ve Tabyebayır tepeleri civarında yüzeylemektedir. Çalışmalar kapsamında çeşitli uyumsuzluklar belirtilmiş ve ortam yorumlamaları yapılmıştır. Bu çalışmadaki alveolinid türleri yeni literatür eşliğinde incelenmiş ve yaşları Serra–Kiel vd. (1988) zonlarında gösterilerek paleontolojik incelemeleri yapılmıştır. İncelemeler sonucunda Alveolina kieli SİREL&ACAR, 2008, Alveolina stercusmuris MAYER–EYMAR, 1886, Alveolina callosa HOTTINGER, 1960, Alveolina orhaniyensis ACAR, 1995, Alveolina nuttalli Davies, 1940, Alveolina n.sp., Alveolina sp. fosilleri tespit edilmiştir. İnceleme materyali, Orhaniye Köyü'nün doğusunda yer alan sarı renkli kireçtaşlarından alınan örneklerdir. Bu örneklerin ince kesitlerinden elde edilen sonuçlar birimin yaşının Lütesiyen–Bartoniyen olduğuna işaret etmektedir. Fosil bulguları aracılığıyla çalışma alanını kapsayan Akpınar formasyonunun Orhaniye Köyü'nün güneydoğusunda kalan kısmının sığ denizel bir ortam olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, alveolinids of the Akpınar Formation, which is located around the village of Orhaniye (NW Ankara) and consists abundant fossil fauna of benthic foraminiferas and macrofossils, are examined; and through this work current results of the formation's age and environmental interpretation will be reached. Formation covers regions of Çaltepe and Dokuzdolanma, thereabouts of village of Dağyaka(Teşrek), hills of Karyağdı in the north of Memlük village, Akpınar and Tabyebayır. Within these studies various unconformities were determined and environmental interpretations were made aswell. Alveolinid species in this study were examined according to current aspects and its ages were shown in the zones of Serra–Kiel et al. (1998) for paleontological examinations. As a result of these examinations we appointed Alveolina kieli SİREL&ACAR, 2008, Alveolina stercusmuris MAYER–EYMAR, 1886, Alveolina callosa HOTTINGER, 1960, Alveolina orhaniyensis ACAR, 1995, Alveolina nuttalli Davies, 1940, Alveolina n.sp., Alveolina sp. fossils. Examination materials are samples which are taken from yellow limestones in the east of Orhaniye village. Thin section results of these samples indicates their age as Lutetian–Bartonian. Fossil evidence shows us the environment at the examination field, which is located southeast of the Orhaniye village and covers a part of the Akpınar formation, designated as a shallow sea zone.