Gümüşhane çevresindeki hidrotermal maden yatakları ve zenginleşmelerin uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri (UA ve CBS) teknikleri ile incelenmesi
Investıgatıon usıng by remote sensıng (RS) and geographıc ınformatıon systems (GIS) the hydrothermal ore deposıts and mıneral enrıchments ın gümüşhane and close surroundıng
  1. Tez No: 386333
  2. Yazar: ÖNDER KAYADİBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN AYDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Önerilen tez çalışması kapsamında, inceleme alanındaki baz ve değerli metal cevher oluşumları, Uzaktan Algılama (UA) ve Coğrafi Bilgi Sistemlerindeki (CBS) en son ve yeni teknoloji, metot, yazılım ve araçlar ile birlikte bütünsel olarak incelemek amaçlanmıştır. Tezin diğer amaçlarından birisi, bu inceleme ve değerlendirmeler sonucunda elde edilen veriler ile cevher oluşumlarının kökensel modellemesini oluşturmaktır. Diğer bir amaç ise, gerçekleştirilen analiz ve incelemeler sonucunda elde edilen veri katmanlarını, CBS ortamında alansal veri modelleme yaklaşımları (Weighted Overlay, Weighted Sum ve Fuzzy Logic) kullanarak analiz etmek ve cevher oluşumları bakımından potansiyeli yüksek alanları gösteren mineral potansiyel haritası üretmektir. Bölgedeki cevher oluşumlarının jeolojik, fay, kırık ve kırık sistemleri gibi tektonik özellikleri, hidrotermal alterasyon tipleri ve mineralleri, jeokimyasal özellikleri, mineralojik özellikleri ve oluşum sıcaklıkları birçok analiz ve metot kullanılarak detaylı olarak incelenmiştir. Bu analiz ve incelemeler sonucunda, inceleme alanındaki cevher oluşumları için porfiri Cu±Au±Mo sistemi ve buna bağlı olarak oluşmuş cevherleşmeler (orta-sülfitleşme epitermal damar ve karbonat yan kayaçlarda karbonat metasomatizma tipi) modeli önerilmiştir. Son olarak gerçekleştirilen analiz ve incelemeler sonucunda değişik kaynaklardan elde edilen alansal veri katmanları, CBS ortamında Weighted Overlay, Weighted Sum ve Fuzzy Logic alansal veri modelleme metodları kullanılarak analiz edilmiştir. CBS ortamında alansal veri modellemesi yapılarak sonuç mineral potansiyel haritaları üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the purpose of proposed this thesis, the base and precious metal ore deposits in the study area were completely examined using by the latest and new technology, methods, and tools in Remote Sensing and Geographic Information Systems. One of the other aims of the thesis is to generated the genetic model of the ore formations using by the data obtained as a result of this examination and evaluation. Another objectives are to analyze the layers of the data obtained as a result of the analysis and examination using by the methods of the spatial data in GIS and to produce the mineral potantial map showing the high potential areas of ore formations. The geological and the tectonic features, hydrothermal alteration types and minerals minerals, geochemical characteristics, mineralogical features and formation temperatures of the ore formations in the study area were examined in detail by using many analysis and method. As a result of this analysis and researches, the porphyry Cu±Au±Mo system and related to mineralizations (intermediate sulfidation epithermal vein type and carbonate-replacement Cu and/or Zn-Pb-Ag ± Au deposits in carbonate wall rocks) were proposed for the ore model of the ore formations in the study area. As a result of the analysis and researches, the spatial data layers obtained from various sources were analyzed using spatial data modeling methods such as Weighted Overlay, Weighted Sum and Fuzzy Logic in GIS. Finally, the mineral potantial maps were produced.