Sivas ilinde kadın giyim özelliklerinin incelenmesi ve online katalog hazırlanması
Determination of Sivas' womenswear properties and preparation of online catalogue
  1. Tez No: 386365
  2. Yazar: AYLİN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Sivas halkının günümüzde yaşattığı kültürel varlıklar insanlığa bilgi sunmaktadır. Bu bakımdan Sivas'ı tanımayı sağlayan kültürel unsurlardan biri de yörenin giyimidir. Yörede 2011 yılı Şubat ayında başlatılan ve 2014 yılı Haziran dönemine dek sürdürülen bu araştırma ile daha önce yapılmış çeşitli araştırmalarla literatüre geçen sınırlı bilginin zenginleştirilmesi amaçlanmıştır. İlin bazı yörelerinde kadınların giyimlerini korumaya yönelik olarak hiçbir çabalarının olmadığı tespit edilmiş, Anadolu'nun kültürel değerlerinin bir parçası olan Sivas kadın giyiminin tanıtılıp koruma altına alınması ve bu değerlerin gelecek nesillere aktarılması amaçlanmıştır. Sivas kadın giyim çeşitleri, araştırmanın materyalini oluşturmaktadır. Araştırmada survey (betimleme) yöntemi kullanılmış olup, bu kapsamda yörelerde Halk Eğitim Merkezi yetkilileri, köy muhtarları, yörede yaşayan bazı kadınlar ile yapılan karşılıklı görüşmeler, incelenen her giyim çeşidine ait fotoğraflar ve literatürden edinilen bilgiler yöntemde kullanılmıştır. Bazı yörelerde kadın giyimlerinin günümüzde kullanılmadığı, ancak itinalı bir şekilde sandıklarda tutulduğu, bazı yörelerde ise kadın giyimlerinin tahrip edildiği tespit edilmiştir. Kadın giyimlerinin bazı yörelerde günlük olarak veya özel günlerde kullanıldığı sonucuna da ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında olan yörelerin kadın giyimleri geçmişte giyilen, günümüzde giyilen kadın giyimleri olarak sınıflandırılmış, bu giyimlerin model, kalıp, dikiş ve süsleme özellikleri hem metin halinde hem de online katalog olarak internet ortamında ilgililerin erişebileceği şekilde hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sivas people's continuing cultural existence present knowledge to humanity nowadays. In addition, one of the cultural elements is the clothing of the district. The aim of this research is supplement of richness the insufficient knowledge realized in the past and took place in literature with the research which started in February 2011 and continued up to July 2014. It has been determined that the women in some parts of Sivas don't preserve of their local clothing. Therefore it is aimed to introduce Sivas woman clothing, one of the parts in Anatolian cultural values and transfer this value to the next generations. Sivas womenswear form the material in the research. In this research concept survey method has been used and interview with local women and authorities in Local Public Education Center and villages has been realized. Photographs of the womenswear, knowledge in the literature on womenswear have been compiled. It has been concluded that in some parts of Sivas womenswear is not being used but being preserved neatly in coffers. Nevertheless it has also been concluded that in some districts womenswear has been damaged. In addition, womenswear is being used daily or on special days. It has been detailed as model, pattern, sewing and adornment properties under the headlines of the past and present usages. This classification of some clothing pieces and accessories have been designed on web by forming online catalogue.