Derim sonrası 1-metilsiklopropen uygulamalarının 'Ankara' armut çeşidinin muhafazası üzerine etkisi
The effect of postharvest 1-methylcyclopropane treatments on storage of 'Ankara' pear cultivar
- Tez No: 386366
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN TUNA GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
'Ankara' armut (Pyrus communis L. cv. Ankara) çeşidi meyvelerinin muhafazası üzerine farklı konsantrasyonlarda (150 ve 300 ppb) 1-metilsiklopropen (1-MCP) uygulamalarının etkilerini belirlemek amacıyla 2011-2012 yıllarında yürütülen bu çalışmada meyveler, 1-MCP uygulamalarından sonra 0±1°C sıcaklık, %85-90 nispi nem koşullarındaki depolarda yıllara göre sırasıyla 200 ve 225 gün depolanmıştır. Meyvelerde depolama süresince birer aylık aralıklar ile solunum şiddeti, etilen üretimi, meyve kabuk ve et rengi, polifenol oksidaz aktivitesi, meyve eti sertliği, suda çözünür kuru madde, titre edilebilir asitlik, ağırlık kaybı ve duyusal değerlendirmede oluşan değişimler izlenmiştir. Aynı parametrelerde raf ömrü sırasında oluşan değişimler, her analiz tarihinde alınıp 20±1°C sıcaklık, % 60-70 nem oda koşullarında 15 gün tutulan meyvelerde birer haftalık aralıklar ile saptanmıştır. Soğuk muhafaza periyodu sonunda en düşük solunum şiddeti değerleri 1. yılda 1-MCP uygulanan meyvelerde (sırasıyla 4,29 ve 4,39 ml CO2 kg-1h-1), 2. yılda ise 150 ppb 1-MCP uygulanan meyvelerde (5,20 ml CO2 kg-1h-1) belirlenmiştir. Etilen üretim değerleri 0,40 µl kg-1h-1 (300 ppb 1-MCP, 90. gün) ile 73,80 µl kg-1h-1 (Kontrol, 180. gün) arasında değişmiştir. Etilen üretimindeki artış, 1. yılda 150 ppb 1-MCP ile 1 ay, 300 ppb uygulaması ile 2 ay geciktirilirken, 2. yılda ise 150 ppb konsantrasyon en etkili uygulama olmuştur. Her iki konsantrasyondaki 1-MCP uygulaması meyve kalite parametrelerinin korunumunu, gerek soğuk muhafaza gerekse raf ömrü süresince olumlu yönde etkilemiştir. Bununla birlikte en yüksek kalite korunumu için 200 günlük depolama süresi için 150 ppb 1-MCP, daha uzun depolama ve en az iki haftalık raf ömrü periyotları için ise 300 ppb 1-MCP uygulamasının önerilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research which was carried out to determine the effect of 1-methylcyclopropane (1-MCP) applications at different concentrations (150 and 300 ppb) on storage of 'Ankara' pear (Pyrus communis L. cv. Ankara) cultivar fruit during 2011-2012 years, fruit were stored at 0±1°C temperature and 85-90% relative humidity conditions for 200 and 225 days based on the years, respectively. During storage period, changes in respiration rate, ethylene production, fruit skin and flesh color, polyphenoloxidase activity, flesh firmness, soluble solids, titratable acidity, weight loss and sensory evaluations of fruit were examined at monthly intervals. The changes in the same parameters during shelf life was determined in fruit taken at each analysis date and kept at 20±1°C temperature and 60-70% relative humidity conditions for two weeks at weekly intervals. At the end of cold storage period, the lowest respiration rate was observed in 1-MCP applied fruit (4,29 and 4,39 ml CO2 kg-1h-1 based on the applications, respectively) at the 1st year and in 150 ppb 1-MCP applied fruit (5,20 ml CO2 kg-1h-1) at the 2nd year. Ethylene production changed between 0,40 µl kg-1h-1 (300 ppb 1-MCP, 90th day) and 73,80 µl kg-1h-1 (Control, 180th day). Increase in ethylene production was delayed one month by 150 ppb 1-MCP and two months by 300 ppb 1-MCP treatment in the 1st year but 150 ppb 1-MCP treatment was the most effective in the 2nd year. Both 1-MCP treatments positively affected keeping quality parameters either during cold storage or shelf life periods. However, it has been resulted that 1-MCP treatment at 150 ppb for a storage period of 200 days and 1-MCP treatment at 300 ppb for storage period longer than 200 days and shelf life periods at least two weeks could be suggested the highest keeping quality.