Parklardaki çocuk oyun elemanlarının TSE standardlarına uygunluğunun değerlendirilmesi: Ankara Çankaya örneği
The evaluation of the conformity of playground equipment in park areas due to the TSE standards: Ankara Çankaya case
  1. Tez No: 386391
  2. Yazar: HAZAL MİNE SARIASLAN SENYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELMAS ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu araştırma, çocuk oyun alanlarının ve Türkiye koşullarında üretilen çocuk oyun elemanlarının doğru tasarlanmasının ve kurulumunun çocukların güvenli bir alanda oynamaları açısından önemli olduğunu ortaya koymak ve çocuğun önceden kestiremeyeceği risklerin belirlenen çocuk oyun alanı elemanlarında bulunup bulunmadığını saptamak amacı ile yapılmıştır. Araştırma kapsamında, Ankara'nın Çankaya ilçesi sınırları içinde kalan ve rekreasyon amaçlı kullanılan İnebolu Parkı, Füsun Sayek Parkı, Öysekent Doğa Parkı'nda bulunan ve aktif olarak kullanılan çocuk oyun elemanları değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, öncelikle bu alanlarda bulunan çocuk oyun alanlarındaki oyun elemanları saptanmış, tipleri ve bu tiplere bağlı olarak ürün standartları belirlenmiştir. Ürün standartlarının belirlenmesinin ardından, her ürün için ilgili standartta tarif edilen ve ürünün kurulu olduğu alanlarda gerçekleştirilmeye uygun muayeneler yapılmıştır. Yerinde gerçekleştirilen muayeneler kapsamında boyutları standartta verilen deney mastarları ile kalibrasyonları yapılarak sapmaları tespit edilerek ölçüm aletleri kullanılmıştır. Deney sonuçları, her biri ürün tipi ile ilgili, o ürüne özel hazırlanmış muayene ve deney raporuna işlenmiştir. Çalışma sonucunda, seçilen alanlardaki çocuk oyun elemanlarının hem genel güvenlik kuralları standardı hem de ürün standartları yönünden çocukların kullanımına uygun olarak tasarlanıp tasarlanmadığı ve kurulumunun doğru şekilde yapılıp yapılmadığı belirlenmiştir. Uygun biçimde tasarlanmayan ve kurulumu doğru yapılmayan oyun elemanlarındaki uygunsuzlukların nelerden kaynaklandığı tespit edilerek giderilmesine ilişkin öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is carried out in order to determine the accurate designing and installation in/of playground areas and playground equipment produced in Turkey that is important for the children to play in a secure area and to determine if risks which child can not foresee exist or do not exist in the specified playground equipment. In the scope of this research, playground equipment in İnebolu Park, Füsun Sayek Park and Öysekent Doğa Park-which are situated in the boundaries of Çankaya district and used for recreational reasons- and used actively are evaluated. In this scope, first of all the playground equipment is examined, the types and the standards related with the types were determined. After determining the product standards, each product was tested due to the related standard in the park areas of Çankaya. While making tests, templates whose dimensions are given in the standards and calibrated measuring devices whose drift are determined were used. Test results were noted in the test reports which are set to the product type. At the end of the research, the playground equipment in the specified areas are examined if they are designed and installed suitable for the children's use according to the general safety requirements and product standards. For the unsuitable equipment, determination of lack of conformity and suggestions to rid of the nonconformity were made.