Magnetic particle inspection for surface and subsurface crack detection
- Tez No: 8613
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Mıknatıslanabilen parçalardaki çatlakların bulunması için manyetic tozlarla muayene, hızlı bir tahrip etmeyici muayene yöntemidir. Eğer muayene yöntemi doğru olarak uygulanırsa, bütün zararlı çatlaklar ortaya çıkartılacak ve parçanın kullanılabilirliği bu yöntem tarafından etkilenmiyecektir. Manyetik tozlarla muayene yönteminin, güvenilir ve emniyetli sonuçlar vermesi için birbirine karşı eşit önemi olan iki içeriği vardır. Birincisi, test edilecek parçadaki çatlağın bulunması için parçanın yeterli manyetik alan kuvveti ve doğru manyetik alan yönü ile mıknatıslanmasıdır. İkinci olarak, bu çatlakların en iyi ve emniyetli olarak gösterimi için, manyetik tozların uygun olarak seçilmesi ve kullanılmasıdır. Bu tozların özeli i ki eri, tozlar in mıknatıslanması, şekli, büyüklüğü, yoğunluğu hareketliliği ve görünüşü veya parça üzerindeki renk farklılığıdır. Bu çalışmada, aranan yüzeyde veya yüzeyin altındaki çatlakların bulunması için, hangi cins elektrik akımının ve tozların kullanılmasının uygun olacağı incelenmiştir. Ayrıca, yüksek ve düşük karbon oranlı çelikler incelenmiş ve delik açılarak yapılan suni çatlakların, hangi derinliklerde yakalanacağı saptanmıştır. Muayene yönteminin başarısı, uygun test yönteminin seçilmesine ve çatlağın sezilimesine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Magnetic particle inspection is a rapid non-destructive means of detecting discontinuities in parts made of magnetic materials. If the inspection process is performed correctly, the usefulness of the part will not be affected by the inspection and all harmful discontinuities will be revealed. There are two essential components of the magnetic particle in spection, each of equal importance for reliable results. The first is proper magnetization of the part to be tested, with fields of the right strength and in the right direction for the detection of the particular type of defect being sought. The second ingredient of a successful test is the use of the proper type of magnetic particles including magnetic properties, size, shape, density mobility and visibility or contrast, to secure the best possible indications of these defects under the conditions prevailing in any given case. In this thesis the effects of particle type and electric current levels suitable to detect cracks which might be either open to surface or near the surface were investigated. In the tests performed, the high and low carbon steel parts were examined and the critical depths for detection of the artificial cracks produced in these materials were determined. It was concluded that the success of the inspection depends on a precise test procedure and also intuition.