Ankara / Birlik Parkı örneğinde kalite göstergelerinin değerlendirilmesi
The evalation of quality indicators in Birlik Park / Ankara
- Tez No: 386392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ODABAŞ USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Çevre Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Environmental Engineering, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma; kentsel yeşil alan sistemleri içerisinde kent parklarının önemini, nasıl planlanması, tasarlanması ve yönetilmesi gerektiği doğrultusunda peyzaj kalite göstergelerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Kalite göstergelerinin belirlenmesi sonucunda yerel yönetimlere, tasarımcı ve peyzaj mimarlarına rehberlik edebilecek bir kent parkı değerlendirme kalite indeksi hazırlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, öncelikle kentsel açık yeşil alan ve kent parkı kavramları, işlevleri, yurtdışı ve Türkiye'deki kent parkları örnekleri üzerinden tasarım yaklaşımları, yönetim modellemeleri incelenmiştir. Yapılan literatür çalışmaları ve örnekler üzerinden, kent parklarının kalite sürekliliğini sağlamak amacıyla bir kalite indeksi hazırlanmıştır. İkinci bölümde, belirlenen kalite kriterlerinden yararlanarak Birlik Parkı kullanıcılarına anket hazırlanmıştır ve kullanıcıların bu anketlere verdikleri cevaplar değerlendirilmiştir. Son bölümde ise, bu çalışma ile Birlik Parkı örneği üzerinden yerel yönetimlere ve tasarımcılara kalite göstergeleri konusunda rehber olabilecek bir çözüm önerisi sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research identifies the importance and functions of urban parks morover, the landscape quality indicators are identified in line with the necessity of determining how plan, design and manage urban parks. After determining quality indicators, quality index of urban parks is prepared for ensuring continuity by guiding particularly local authorities, designers and landscape architects. In the first part of this study, concepts and functions of urban green space and urban parks are defined, quality index both in foreign countries and domestic ones, design approaches and management modellings are observed, according to literature studies and examples, quality index is formed in order to provide continuity of quality of urban parks. In the second part, the quality criteria were analyzed in the light of the questionnaires which were answered by the users of Birlik Park. In the last part in accordance with the user's survey, the recreational properties, activity diversity and the characteristics of users, people's expectancies from a park were determined and a resolution for local authorities, designers and landscape architects was offered.