Kent içindeki tarihi alanların iyileştirilmesi ve kentle bütünleştirilmesi
Urban rehabilitation of historical quartes and integration with city
- Tez No: 386394
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Tarihi çevre bilincinin artmasıyla yapılan çeşitli uygulamalar bugüne dek çoğunlukla yapı ölçeğinde olan uygulamalardır. Bu uygulamalarda, söz konusu tarihi çevreler yapı ölçeğinde değerlendirilmekte ve alan ölçeğindeki durumu, kentle ilişkileri göz ardı edilmektedir. Bu sorunun çözümü için öncelikle tarihi çevreler yapı ölçeğinden alan ölçeğine geçerek kent bütünüyle ilişkili düşünülmelidir. Fiziksel anlamda yapı ve açık alanların bütün olarak düşünülmesi ilk adım olsa da çok yönlü bir olgu olan kentin bu mekânlarının da fiziksel yönleriyle beraber işlevsel, sosyal ve ekonomik yönlerinin de ele alınarak iyileştirilmesi gerekmektedir. Tez çalışmasında literatür taramaları, tarihi alanların ve bu alanlara yapılan uygulamaların incelenmesi ile fiziksel, işlevsel, sosyal ve ekonomik yönlerden tarihi çevrelerin iyileştirmesinde yapılan eksiklikler ve dikkate alınması gerekenler araştırılmıştır. Tarihi alanların da kent olgusu gibi çok yönlü bir yapıya sahip olduğu, ancak tüm etkenler sentezlenerek ve her alanın genel sınıflamalar ile değil kendi özelliklerince tek tek değerlendirilmesi ile doğru müdahale şeklinin ve uygulamanın belirlenebileceği sonucu çıkartılmıştır. Tez kapsamında kent içindeki tarihi alanlar tezin ana konusunu oluşturmakta ve tez çalışmasında bu alanların günümüz kentinde nasıl iyileştirileceği ve kentle nasıl bütünleştirilebileceği sorusuna çözümler getirilmektedir. Konu, fiziksel, işlevsel, sosyal ve ekonomik farklı etkenler çerçevesinde değerlendirilerek tarihi alanların günümüz kentinde nasıl yeniden rol kazanabileceği ve korunarak gelecek nesillere aktarılabileceği konusunda yapılacak olan uygulamalara genel bir yaklaşım haritası olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With developing conscious of historical environment, most of applications and projects were done for rehabilitation of historical environments. However, mostly these applications are limited with just building scale. In most of applications for historical environments, historical quarters are considered as just building scale and these areas' regional scale and relations with city are not regarded. To solve this problem firstly, historical quarters should be considered in large scale instead of considering just building scale. Even handling the historical quarters in large scale is the first step, in the multidimensional city structure, historical environments should be handled also with functional, social and economic structures. With scanning litaratures, historic quarters and projects the lacks and requirements of rehabilitation are searched in terms of physical, functional, social and economic parameters. As a conclusion, historic quarters' multidimentional structure, synthesis of all parameters and handling them as a individually for appropriate rehabilitation project are listed. Historical urban quarters are the main topic of this thesis and how can it be rehabilitated and integrated with city questions are responded. These questions are responded with evaluating different parameters such as physical structure, social structure, functional structure and economic structures of historical environments. With evaluating historical quarters in this frame, how can these environments take an active role in today's cities and how can it be conserved for next generations are explained. This thesis aims constituting a followed general approach for rehabilitations of historical environments.