Atatürk bulvarı'nın Ulus-Sıhhiye bölümünün kentsel peyzaj tasarımı açısından irdelenmesi
Examination of Atatürk boulevard's Sihhiye-Ulus part in terms of urban landscape design
  1. Tez No: 386395
  2. Yazar: PELİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tezde Ankara kent merkezinde bulunan Atatürk Bulvarı'nın Ulus-Sıhhiye bölümü, kentsel tasarım, açık ve yeşil alanlar, yaya ve taşıt ulaşımı açısından incelenmiştir. Çalışmanın materyalini, konu ile ilgili hazırlanmış kitap, tez, makale, bildiri, yerinde yapılan gözlemler, fotoğraf gibi yazılı ve görsel kaynakların dışında meslek odalarının yayınları ve güncel haberler oluşturmuştur. Araştırma kapsamında, kentin omurgası konumunda ve tarihi değeri yüksek olan alanın, sahip olduğu sorunların sebebi tartışmalar eşliğinde ortaya koyulmuş ve örnekler verilmiştir. Çalışma alanının Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren önemli olaylarla karşılaşması ve başkentin ana akslarından biri olması sebebiyle kent kimliğin açısından önemi değerlendirilmiştir. Bunun yanında alanın hızlı, plansız ve yanlış bir takım karar ve uygulamalara maruz kalması ve sahip olduğu değerleri kaybetmeye başlaması konunun ivedi olarak irdelenmesini gerektirmektedir. Elde edilen bulgular ve tartışmalar ışığında üretilen olası çözüm önerileri sayısal, grafik ve ana fikir düzeyinde ifade edilen kentsel tasarım projesinde bir arada toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The part of the Ulus-Sıhhiye of Atatürk Boulevard, which is in the Ankara city center, and related urban design, open-space areas, pedesterian and vehicle transportation are observed. The material of study has been documental and visual resources prepeared about subject such as books, thesises, papers, photographs and also publications of related disciplines chambers and current news. In consept of the study, the area which has high historical value and located as a city spine, has been brought up in a relation with political process and showed some examples. Since the Rebublic established, the reason being one of the main capital axle and facing the important events, the area is important from the city identity point of view. Additionally, the area has exposed fast, unplanned and incorrect implementations and has started to lose its own values so the subject needs to consider urgently. In the light of findings and discussion has gathered with probable resolution advices in an urban design project, which is also sketched and on digital media at the main idea level.