Kentsel tasarımda dikey bahçeler
Vertical garden in urban design
- Tez No: 386396
- Danışmanlar: PROF. DR. DİCLE OĞUZ, DOÇ. DR. ZUHAL KAYNAKCI ELINC
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Dikey bahçe; şelalelerde, yarlarda, kayaçlarda, mağaralarda ve dağlarda doğal olarak var olan bitkilerin, modüller yardımıyla bina cephelerinde yaşamını sürdürmesi düşüncesi ile ortaya çıkmış bir tasarım olgusudur. Kentlerde ekolojik ve estetik kaygılar olmaksızın gerçekleştirilen plansız büyüme, yapısal alanların hızla artmasına ve kentsel yeşil alanların yetersiz kalmasına neden olmaktadır. Tamamen beton yüzeylerden oluşan bina cephelerinde yeşil alan oluşturan dikey bahçeler, kentsel yaşam kalitesini yükselterek kent ekolojisini olumlu yönde etkilemektedir. Birçok kent merkezinde sıkça karşılaşılan dikey bahçe uygulamalarının, kent iklimini dengelemek, kentte doğal bir yaşam ortamı oluşturmak ve kentin estetik değerlerini yükseltmek gibi işlevleri bulunmaktadır. Bu araştırmada“dikey bahçe”kavramının tanımı yapılarak, tarihsel süreci, gelişimi ve uygulama teknikleri hakkında bilgi verilmektedir. Çalışma kapsamında, ulusal ve uluslararası dikey bahçe uygulamaları örneklenmekte, dikey bahçe uygulamaları türlerine göre sınıflandırılarak, işlev ve özellikleri belirlenmektedir. Bu araştırma ile dikey bahçelerin kentsel tasarımdaki yeri, estetik etkisi ve işlevsel katkısı ortaya konulmakta, Türkiye'de uygulanacak dikey bahçe tasarımlarında kullanılabilecek bitki türleri için öneriler getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Vertical gardens were developed within the idea that the plants existing in the waterfalls, cliffs, rocks, caves and mountains naturally can maintain their lives on the side of the buildings by means of modules. Unplanned urban growth without ecological and aesthetic concern causes rapid increase of structural areas and leads to insufficiency of green areas. Vertical gardens by the formation of green areas on the building facades, which are completely composed of concrete, positively affect urban ecology by increasing the quality of urban life. Applications of vertical gardens which can be seen in many city centers balances climate of the city, creates natural habitat in the city and increases a esthetical values of the city. In this study history of vertical gardening, the development of vertical gardens and vertical garden application techniques are explained by considering the definition of vertical garden concept. Within the scope of the study national and international vertical garden applications are examined, functions and features of vertical gardens are determined according to the types of applications. As a result of the study a esthetical and functional contributions of the vertical garden systems have been demonstrated and the plant species which can be used on vertical gardens in Turkey have been proposed.