Türkiye'de siyasi partilerin program ve söylemlerindeki göçmen ve yabancılar sorunu
The problem of immigrants and foreigners in the programs and discourses of political parties in Turkey
  1. Tez No: 702912
  2. Yazar: ILGAZ SENA KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada 2011 sonrası dönemde Türkiye'deki siyasi partilerin göç ve göçmen sorununa yaklaşımları incelenmektedir. Tarih boyunca bir göç ülkesi özelliği taşıyan Türkiye, yakın tarihinin en büyük göç dalgasına bu süreçte maruz kalmıştır. Ortadoğu'da Arap Baharı adı verilen protesto olaylarının özellikle Suriye gibi ülkelerde bir iç savaşa sebebiyet vermesi, bu bölgeden yoğun bir göç dalgasının oluşumunu beraberinde getirmiştir. Aradan geçen zamanda Türkiye, resmi rakamlar itibariyle bugün 3,5 milyon Suriyeli göçmenin yaşadığı bir yer haline gelmiştir. Türkiye'nin bu durumu sebebiyle göçmen politikası, hem iktidar hem de muhalefet partileri açısından oldukça önemli bir gündem maddesi durumundadır. Bu çalışmada da Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu bulunan beş partinin (Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Demokratik Partisi, İYİ Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi) göç politikasına dönük yaklaşımları analiz edilmektedir. Partilerin programları, seçim beyannameleri, raporları ve liderlerinin açıklamalarında öne çıkan hususlar altı kategori altında tasnif edilerek incelenmektedir: Politik İstikrarsızlık, Ekonomi, İç Güvenlik Sorunu/Suç Oranları, İnsani Durum, Statü Sorunları ve Dış Politik Sorunların Ağırlaşması. Çalışmamız bunu Türkiye'deki göçmenlere ilişkin statü düzenlemeleri ve göçün tarihsel arka planını temel alarak gerçekleştirmektedir. Partilerin göçmen politikasının, siyasal, ekonomik ve dış politik konjonktürün yanı sıra seçmen duyarlılığıyla etkileşim halinde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, in the post-2011 period, the approaches of political parties in Turkey to the migration and immigrant problem are analyzed. Turkey, which has been a country of immigration throughout history, has been exposed to the largest immigration wave in its recent history. As the protest events called the Arab Spring in the Middle East turned into a civil war, especially in countries such as Syria, an intense wave of immigration took place from this region. In this process, Turkey has become a place where 3.5 million Syrian immigrants live, according to official figures. Turkey's current situation has made the immigration issue an important agenda topic for the opposition and the government. In this study, the immigration policies of the five parties (Justice and Development Party, Republican People's Party, Peoples' Democratic Party, Good Party and Nationalist Movement Party') that have groups in the Turkish Grand National Assembly (TBMM) are analyzed. The prominent issues in the parties' programs, election manifestos, reports and the statements of their leaders are classified under six categories: Political Instability, Economy, Internal Security Problem/Crime Rates, Human Conditions, Status Issues and Worsening of Foreign Political Issues. Our study is based on the status regulations of immigrants in Turkey and the historical background of immigration. It is seen that the immigration policy of the parties is in interaction with the political, economic and foreign political conjuncture and voter sensitivity.