Korunga (Onobrychis sativa L.)' da farklı TDZ (Thıdıazuron) uygulamalarının ın vıtro sürgün rejenerasyonuna etkisi
Effects of different TDZ (Thidiazuron) applications on in vitro shoot regeneration in sainfoin (Onobrychis sativa L.)
  1. Tez No: 386427
  2. Yazar: MEHMET BURAK TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışmasında çok yıllık bir yem bitkisi olan korunga (Onobrychis sativa L.)'da thidiazuron (TDZ)'un in vitro sürgün rejenerasyonuna etkisi araştırılmıştır. In vitro bitkicik elde etmek için öncelikle meyve ve tohumlar yüzey sterilizasyonuna tabi tutulmuştur. En yüksek oranda ve bulaşıksız bitkicik gelişimi tohumların %70' lik ticari çamaşır suyunda 15 dakika yüzey sterilizasyonuna tabi tutulması sonucunda elde edilmiştir. Sürgün rejenerasyonu çalışmalarında tohumdan gelişen in vitro bitkiciklerden izole edilen yaprak, gövde ve kotiledon eksplantları farklı konsantrasyonlarda TDZ, 6-benzil amino purin (BAP) ve naftalen asetik asit (NAA) içeren Murashige ve Skoog (MS) besin ortamlarında plastik ve cam petri kutuları içerisinde kültüre alınmıştır. Cam petri kutularında sürgün rejenerasyonu plastik olanlarından çok daha yüksek olmuştur. En yüksek sürgün rejenerasyonu ise cam petri kutusu başına 107.6 adet ile tek başına 2 mg/L TDZ içeren besin ortamından elde edilmiştir. Yine tohumların farklı oranlarda TDZ içeren besin ortamlarında kültüre alınması sonucunda da 0.1 mg/L TDZ içeren besin ortamında magenta kabı başına ortalama 148.6 adet sürgün elde edilmiştir. Elde edilen sürgünler 1 mg/L indol-3-butrik asit (IBA) içeren ortamlarda köklendirilerek saksılara aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, effects of thidiazuron (TDZ) on in vitro shoot regeneration from perennial legume crop sainfoin (Onobrychis sativa L.) were studied. In order to obtain in vitro plantlets, fruit and seed material were surface-sterilized. The highest seed germination rate without contamination was obtained from seeds surface-sterilized in %70 commercial bleach for 15 minutes. For in vitro shoot regeneration, leaf, stem and cotyledon explants isolated from in vitro developing plantlets from seeds were cultured on Murashige and Skoog (MS) medium supplemented with different concentrations of TDZ, 6- benzyl amino purine (BAP) and naphthalene acetic acid (NAA) in plastic or glass petri dishes. Shoot regeneration was much higher in glass petri dishes than plastic ones. The highest shoot regeneration (107.6 shoot per glass petri dishes) was achieved on 2 mg/L TDZ containing medium. The culture of seeds on MS medium supplemented with different concentrations of TDZ resulted in high frequency of shoot regeneration and the best regeneration was obtained in magenta culture vessels containing medium with 1 mg/L TDZ. Regenerated shoots rooted on MS medium containing 1 mg/L indole-3-butyric acid (IBA) and were finally transferred to pots.