Bazı fasulye (Phaseolus vulgaris L.) çeşitlerinde farklı dozlardaki toz asetil salisilik asit (ASA) uygulamasının verim ve verim öğelerine etkisi
The effect of different doses of powder acetyl salicylic acid (ASA) treatment on yield and yield components in some common bean (Phaseolus vulgaris L.) cultivars
- Tez No: 386426
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ULUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
“Bazı Fasulye (Phaseolus vulgaris L.) Çeşitlerinde Farklı Dozlardaki Toz Asetil Salisilik Asit (ASA) Uygulamasının Verim ve Verim Öğelerine Etkisi”adlı bu araştırma (2011-2012)'de, üç tekrarlamalı olarak kurulmuş, deneme materyali olarak (3) çeşit (Ç1= Akman 98, Ç2= Önceler 98 ve Ç3= Yunus 90) ile (4) ASA dozu (D0= 0 g, D1= 250 g, D2= 500 g, D3= 750 g) kullanılmıştır. Elde edilen en yüksek değerler; çiçek periyodunda 0 g ile Akman 98'den; bitki boyu 500 g ile Yunus 98'den; ilk bakla yüksekliği 250 g ile Önceler 98'den; bakla sayısında 500 g ile Akman 98'den; baklada tane sayısında 250 g ile Önceler 98'den; birim alan veriminde 500 g ile Yunus 90'dan; biyolojik verimde 500 g ile Önceler 98'den; yüz tane ağırlığında 500 g ile Yunus 90'dan; hasat indeksinde 500 g ile Akman 98'den olup, bakla sayısı ile bitki boyu (r=0.538**), baklada tane sayısı ile bakla sayısı (r=-0.336), biyolojik verim ile ilk bakla yüksekliği (r=0.365*), yüz tane ağırlığı ile bakla sayısı (0.413*), birim alan verimi ile biyolojik verim (r=0.384*) ve yüz tane ağırlığı arasında (r=0458**) korelasyonlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Title of this research is“The Effect of Different Doses of Powder Acetyl Salicylic Acid (ASA) Treatment on Yield and Yield Components in Some Common Bean (Phaseolus vulgaris L.) Cultivars”and it was established under field conditions with tree replications in (2011-2012). Three cultivars (Ç1= Akman 98, Ç2= Önceler 98 and Ç3= Yunus 90) and four powder ASA doses (D0= 0 g, D1= 250 g, D2= 500 g and D3= 750 g) were used as an experimental material. Obtained highest values are; in the flowering period with 0 g and Akman 98; plant height with 500 g and Yunus 98; first pod height with 250 g and Önceler 98; pod number with 500 g and Akman 98; grain number per pod with 250 g and Önceler 98; unit area yield with 500 g Yunus 90; biological yield with 500 g and Önceler 98; hundred grain weight 500 g and Yunus 90; harvest index with 500 g and Akman 98. In addition, some correlation coefficients were found between pod number and plant height (r=0.538**), grain number and pod number (r=-0.336), biological yield and first pod height (r=0.365*), hundred grain weight and pod number (0.413*), unit area yield and biological yield (r=0.384*) and hundred grain weight (r=0458**)correlations were found.