Farklı adeziv sistemler ile uygulanan çeşitli akışkan kompozit sistemlerinin dentine bağlanma dayanımlarının in vitro değerlendirilmesi
Shear bond strength evaluation of various flowable composite systems using with different adhesive systems on dentin
- Tez No: 386443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU AYKOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı , çeşitli akışkan kompozit sistemlerin farklı adeziv sistemler ile birlikte uygulanmasının dentine bağlanma dayanımlarının in vitro olarak değerlendirilmesidir. 50 adet çürüksüz büyük azı di ş leri ikiye bölünerek pa latinal/lingual ve bukkal yüzeyleri ayrılmıştır. Grupların standart olarak olu ş turulabilmesi için di ş lerin 5 lingual ve 5 bukkal yüzeyi kullan ı larak, gruplardaki örnek sayısı 10 olacak ş ekilde ayarlanmıştır. 3 grup sadece adeziv sistemler (A dper Single Bond 2, Clearfil SE Bond, Xeno V) ve ard ı ndan kompozit restorasyon (Filtek Z250) yap ı larak hazırlan ıştır. Di ğ er 6 gruba ise, bu adeziv sistemleri takiben ak ı ş kan kompozit uygulanmış (Filtek Ultimate veya SDR) ard ı ndan da kompozit yapılmıştır, son grup ise kendinden adeziv sistemli ak ı ş kan kompozit (Vertise Flow) ve kompozit restorasyon ile tamamlandı . Çalış mada kullanılan tüm materyaller üretici firmaların kullanım talimatlarına göre hazırlanmıştır. Tüm örnekler 24 saat distile suda bekletilmi ş ve sonrasında makaslama testi uygulanmıştır. Çalışma verileri de ğ erlendirilirken normal dağılım gösteren parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında“Oneway Anova”testi ve“Tukey HSD”testi kullanılmıştır. Anlaml ı l ı k p0.05). Dentin dokusu yerine geli ş tirilen yeni akışkan kompozit sistemi (Surefil SDR) adeziv iii sistemler aras ı nda istatistiksel anlamda fark göstermemiştir (p>0.05). Çalışmamızda kullanılan yeni bir ürün olan kendinden adeziv sistemli ak ı ş kan kompozitin (Vertise Flow) bağlanmasında, geleneksel ak ı ş kan kompozitli (Filtek Ultimate) ve dentin dokusu yerine geli ş tirilen ak ı ş kan kompozitli restorasyonlar (SDR) ile karşılaştırdığımızda istatistiksel anlamlı bir fark görülmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Fifty human molars were bisected mesiodistally. For the st andardization of the groups 5 buccal and 5 lingual su rfaces were used in one group and the number of the specimens in one group arranged as 10. Thr ee groups are performed with adhesive systems (Adper Single Bond 2, Clearfil SE Bond, Xeno V) and then filled with composite restoration (Filtek Z250). For the other six groups, flowable composite systems (Filtek Ultimate, SDR) were used after the adhesive system application and filled with composite restoration and for the last group self-adhering flowable composite (Vertise flow) was applied and fille d with composite restoration. All of the materials used in this study were appl ied on the dentin surface according to manufacturer's instructions. A ll specimens were stored in di stilled water for 24 hours. All of the experimental groups were subjected of shear test. The statistical analysis of the results were performed by“Oneway Anova”and“Tukey HSD”tests (p0.05). Su refil SDR flowable composite with different adhesive systems did not show any differen ces statistically (p>0.05). Vertise flow had statistically similar bond st rengths to Filtek Ultimate a nd SDR flowable composite systems (p>0.05).