Trikalsiyum silikat esaslı simanın farklı adeziv sistemlerle kompomer materyaline bağlantı dayanımının değerlendirilmesi
Evaluation of bond strength of different adhesive systems to tricalcium silicate-based cement
  1. Tez No: 417427
  2. Yazar: SEDEF AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÜNAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı sürelerde bekletilmiş Biodentine'in, farklı adeziv sistemler kullanılarak kompomer materyaline makaslama bağlanma dayanımının değerlendirilmesidir. Çalışmada, merkezinde 4 mm çapa ve 2 mm derinliğe sahip bir boşluk olan 350 akrilik blok hazırlandı. Biodentine üretici firmaların talimatına uygun olarak karıştırılarak, hazırlanan boşluklar Biodentine ile tamamen dolduruldu. Ardından örnekler her bir grupta 70 örnek olacak şekilde bekletme zamanlarına (12 dakika, 24 saat, 48 saat, 72 saat ve 96 saat) göre 5 gruba ayrıldı. Gruplar sırasıyla 12 dakika, 24 saat, 48 saat, 72 saat ve 96 saat olmak üzere, 37ºC' de, %100 nemli bir ortamda sertleşene kadar bekletildi. Bekletme sürelerine ait 70'er örnek içeren 5 grup, her bir grupta 10 örnek olacak şekilde 7 alt gruba ayrıldı; Grup 1: Prime&Bond NT (PB), Grup 2: Single Bond Universal/Scotchbond Universal self-etch uygulama (SBU-SE), Grup 3: Single Bond Universal/Scotchbond Universal etch and rinse uygulama (SBU-ER), Grup 4: All Bond Universal self-etch uygulama (ABU-SE), Grup 5: All-Bond Universal etch and rinse uygulama (ABU-ER), Grup 6: G-aenial Bond/G-Bond Plus self-etch uygulama (GB-SE), Grup 7: G-aenial Bond/G-Bond Plus etch and rinse uygulama (GB-ER). Bütün gruplarda ilgili adeziv sistem, üretici firmanın talimatlarına uygun şekilde Biodentine üzerine uygulandıktan sonra kompomer materyali(Dyract XP) ortasında 2 mm çap ve 2 mm yüksekliğinde boşluk bulunan metal bir kalıp yardımıyla Biodentine üzerine yerleştirildi. Polimerize edilen örnekler 37oC'de %100 nemlilikte 24 saat boyunca bekletildi. Makaslama bağlanma dayanımı testi universal bir test cihazında 1 mm/dakika hızında gerçekleştirildi. Makaslama bağlanma dayanımı değerleri MPa cinsinden hesaplandı. Makaslama bağlanma dayanımı testi uygulanan her bir örneğin kırılma yüzeyleri stereomikroskop ile X25 büyütme altında incelenerek kırılma tipleri belirlendi. Örneklerdeki kırılma tipleri Biodentine içinde koheziv, kompomer içinde koheziv, adeziv ve miks olarak sınıflandırıldı. Daha sonra 12 dakika ve 96 saat gruplarından rastgele 2 örnek seçilerek çeşitli büyütmeler altında SEM görüntüleri elde edildi. Gruplar arasında medyan makaslama bağlanma dayanımı yönünden farkın önemliliği bağımsız grup sayısı iki olduğunda Mann Whitney U testiyle ikiden fazla grup arasındaki farkın önemliliği ise Kruskal Wallis testiyle incelendi. Tüm çoklu karşılaştırmalarda Tip I hatayı kontrol edebilmek için Bonferroni Düzeltmesi yapıldı. PB ve ABU-SE grupları dışındaki gruplarda, Biodentine'in 12 dakika bekletildiği örneklerde diğer bekletme sürelerine ait örneklerden istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha düşük makaslama bağlanma değerleri elde edilirken; diğer bekletme süreleri arasında makaslama bağlanma dayanımları yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Adeziv sistemlerin makaslama bağlanma dayanımı performansları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. SE ya da ER teknikle uygulamanın, universal adeziv sistemlerin Biodentine'in kompomere makaslama bağlanma dayanımları üzerinde istatitiksel olarak anlamlı bir etkisinin bulunmadığı görülmüştür. Stereomikroskop ve SEM görüntülerinde, 12 dakika gruplarında Biodentine içerisinde daha yüzeyel koheziv kırıklar gözlenirken; 4. gün gruplarında daha derin koheziv kırıklar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the shear bond strengths of various adhesive systems to Biodentine with different time intervals. Three hundered and fifty cylindrical acrylic blocks with a hole 4-mm diameter and 2-mm height were prepared. The holes were filled with Biodentine, and the specimens were allocated into 5 groups according to waiting times (12 minutes, 24 hours, 48 hours, 96 hours). The specimens were stored at 37oC with 100% humidity for 12 minutes, 24, 48, 72 and 96 hours to encourage setting, respectively. Each group was divided into 7 subgroups; Group 1: Prime&Bond NT (PB), Group 2: Single Bond Universal/Scotchbond Universal self-etch mode (SBU-SE), Group 3: Single Bond Universal/Scotchbond Universal etch and rinse mode (SBU-ER), Group 4: All Bond Universal self-etch mode (ABU-SE), Group 5: All Bond Universal etch and rinse mode (ABU-ER), Group 6: G-aenial Bond/ G-Bond Plus self-etch mode (GB-SE), Group 7: G-aenial Bond/G-Bond Plus etch and rinse mode (GB-ER). In all groups, the corresponding adhesive system was applied over Biodentine according to the manufacturer's instructions. A compomer material, was applied into a cylindrical shaped plastic matrix with an internal diameter of 2 mm and a height of 2 mm. The polymerized specimens were stored in %100 relative humidity at 37oC for 24 hours. Shear bond strengths were measured using a universal testing machine at a crosshead speed of 1,0 mm/min. Shear bond strength in MPa was calculated by dividing the peak load at failure with the specimen surface area. After the shear bond strength test, the fractured surfaces were examined under a stereomicroscope at 25× magnification. Specimen fractures were classified as follows: cohesive failure exclusively within Biodentine, cohesive failure exclusively within compomer, adhesive or mixed failure when 2 modes of failure happened simultaneously. Then from 2 specimens which randomly chosen from 12 minutes and 96 hours gorup, SEM images were obtained at various magnifications. The data were analyzed using Mann-Whitney U and Kruskall-Wallis tests with Bonferroni Correction. Except from PB and ABU-SE groups, statistically significant lower shear bond values is obtained at 12 minutes groups. There was no statistically significant difference in shear bond values strength between the other waiting periods. The shear bond strength of adhesive systems, there was no statistically significant difference between performance. The use of each universal adhesive in either ER or SE application mode did not result in significantly different shear bond strength to Biodentine.