Farklı programlardaki öğretmen adaylarının konuşma kaygı düzeyleri ile yaşam becerileri arasındaki ilişkinin fiziksel aktiviteye katılım ve farklı değişkenler açısından incelenmesi(Atatürk Üniversitesi örneği)
Investigation of the relationship between speech anxiety levels and life skills of teacher candidates in different programs in terms of physical activity participation and different variables (Atatürk University example)
  1. Tez No: 592828
  2. Yazar: HATİCE ÇODUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULVAHİT DOĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmada farklı programlardaki öğretmen adaylarının konuşma kaygı düzeyleri ile yaşam becerileri arasındaki ilişkinin fiziksel aktviteye katılım ve farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma 2018–2019 eğitim-öğretim yılında Atatürk Üniversitesi'nde öğrenim gören 436 kadın, 264 erkek olmak üzere toplam 700 birey üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada ilgili verilerin toplanabilmesi için Kişisel Bilgi Formu ile birlikte Yaman ve Sofu (2013) tarafından geliştirilen“Konuşma Kaygısı Ölçeği”ve Bolat ve Balaman (2017) tarafından geliştirilen 30 maddelik“Yaşam Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi için; SPSS 22.00 paket programı vasıtasıyla veriler bilgisayara aktarılıp işlenmiştir. Verilerin analizinde özelliklerin belirlenmesinde frekans dağılımı, iki bağımsız değişken ile konuşma kaygı düzeyleri ile yaşam becerileri düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek için T testi, ikiden fazla değişken ile konuşma kaygı düzeyleri ile yaşam becerileri düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek için ise Anova Waryans analizi testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to investigate the relationship between speech anxiety levels and life skills of university students in terms of physical activity participation and different variables. Method: The study was conducted on a group of 700 teacher candidates composed of 436 female and 264 male students studying at Atatürk University in the 2018-2019 academic year.In this study,“Speech Anxiety Scale”developed by Yaman and Sofu (2013) and“Life Skills Scale”consisting of 30 items developed by Bolat and Balaman (2017) along with Personal Information Form were used in order to collect relevant data. The data were transferred to the computer for analysis and processed by means of SPSS 22.00 software pack program. In the analysis of the data, frequency distribution was used to determine the characteristics, T test was used to examine the relationship between speech anxiety levels and life skill levels in terms of two independent variables, and Anova Variance analysis tests were used to examine the relationship between more than two variables and speech anxiety levels and life skill levels.