Öğretmen adaylarının sosyal medya bağımlılık düzeylerinin sportif aktivite ve farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the social media addiction level of teacher candidates in terms of sportive activity and different variables
  1. Tez No: 779743
  2. Yazar: RADİYE EVGİ YANIĞBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TOZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Bu araştırmada öğretmen adaylarının sosyal medya bağımlılık düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modelinde yürütülen araştırmada çalışma grubu olarak 2022-2023 öğretim yılında Atatürk Üniversitesinde lisans düzeyinde öğrenim gören ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 474 (201 erkek 273 kadın) öğretmen adayı yer almıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Verilere normallik analizi uygulanarak parametrik testlerin kullanılmasının uygun olduğu görülmüştür. Buradan hareketle verilerin analizinde bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi ile birlikte LSD ve pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmada öğretmen adaylarının sosyal medya bağımlılıklarının cinsiyete göre karşılaştırılmasında sanal tolerans alt boyutunda erkeklerin ortalamalarının kadınların ortalamalarından anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Sportif aktivite yapma durumunda ise sanal tolerans boyutunda aktivite yapmayanların aktivite yapanlardan, sanal iletişim boyutunda ise aktivite yapanların aktivite yapmayanların ortalamalarından anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir. En sık kullanılan uygulamaya göre bağımlılığın karşılaştırılmasında ise genel ortalamada instagramı sık kullananların youtube kullananlardan yüksek ortalamalara sahip olduğu belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının yaşları ile sanal iletişim alt boyutu arasında ise pozitif yönlü düşük düzey anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Aile yapısı, hangi saatler arasında sosyal medyada zaman geçirildiği, sportif aktivite türü, sportif aktivite yapma nedeni ve gelir durumu değişkenlerine göre öğretmen adaylarının sosyal medya bağımlılıklarının istatistiksel olarak farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Sonuç: Öğretmen adaylarının sosyal medya bağımlılıkları ve alt boyutlarının cinsiyet, sportif aktivite yapma durumu, en sık kullandıkları uygulama değişkenlerine göre farklılaştığı ve yaş değişkeni ile ilişkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to examine the social media addiction levels of teacher candidates with regards to different variables. Method: 474 (201 male, 273 female) teacher candidates studying at Atatürk University in the 2022-2023 academic year and voluntarily participated in the study took part as the study group in the research conducted with the descriptive survey model, one of the quantitative research methods. The data obtained from the research were analyzed with the SPSS software. It was seen that it was appropriate to use parametric tests by applying normality analysis to the data. From this perspective, independent groups t-test, one-way analysis of variance jointly with LSD and Pearson correlation analysis were applied for analyzing the data. Findings: If the social media addictions of teacher candidates are compared by gender, it was determined in the study that the averages of men in the virtual tolerance sub-dimension were significantly higher than the averages of women. Considering sportive activities, it was determined that those who do not do sportive activities in the virtual tolerance dimension are significantly higher than those who do sportive activities, and those who do activity in the virtual communication dimension are significantly higher than the averages of those who do not. While comparing addiction according to the most frequently used approach, it was determined that those who use Instagram frequently have higher averages than those who use YouTube. It was observed that there was a positive low-level significant relationship between the ages of the teacher candidates and the virtual communication sub-dimension. It has been determined that the social media addictions of teacher candidates do not differ statistically according to family structure, time spent on social media, type of sportive activity, reason for sportive activity and income level variables. Result: It was observed that social media addictions and sub-dimensions of teacher candidates differed according to the variables of gender, sportive activity and the most frequently used application and were associated with the age variable.