Cerrahi destekli hızlı maksillar genişletme sonrası nazal havayolunun nazal tıkanıklık semptom değerlendirme skalası ile değerlendirilmesi
- Tez No: 386453
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Cerrahi destekli hızlı maksiller genişletme maksiller darlığın, sebep olduğu tek veya çift taraflı çapraz kapanışın ve nazal solunum güçlüğünün tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Nazal tıkanıklık maksiller darlıkla birlikte görülebilen bir durum olup teşhisi rinomanometri, akustik rinometri, bilgisayarlı tomografi ve radyografik incelemeler ile konulmaktadır. Nazal tıkanıklığı ölçen tüm bu objektif ölçüm teknikleri hastalarn subjektif bulgularıyla ilişkilendirilememiştir. Nazal tıkanıklık semptom değerlendirme skalası (NOSE) hastaların subjektif bilgilerini değerlendiren bir skaladır. Çalışmaya cerrahi destekli hızlı maksiller genişletme ile tedavi edilen 40 hasta dahil edilmiştir. Hastalardan operasyondan önce ve operasyondan üç ay sonra lateral sefalometrik radyografi alındı ve NOSE skalası uygulandı. Operasyon öncesinde ve sonrasında hava yolunda oluşan radyolojik değişiklikler ve hastaların subjektif bulguları incelendi. Çalışmadan elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesi sonucunda radyolojik olarak operasyon sonrasında nazal havayolu genişliğinde anlamlı değişiklik tespit edilemezken NOSE değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı derecede azalma tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Surgically assisted rapid maxillary expansion (SARME) is a treatment technique which provides the treatment of maxillary contraction, unilateral or bilateral crossbite and difficulty of nasal breathing. Nazal obstruction can be seen with maxillary contraction. The methods for the diagnosis of the nasal obstruction are rhinomanometry, acustic rhinometry, computed tomography and radiographic evaluation. Although many objective diagnostic methods subjective perception of the nasal obstruction can not be related . Therefore, nasal symptom evaluation scale helps to evaluate the patient's subjective perception. In this study, SARME applied to fourty patients. Before the operation, lateral cephalometric radiographs were taken and NOSE scale was applied to patients. After the operation three months later NOSE scale applied and lateral cephalometric radiograaphs were taken. As a result of this study statistically there is no significant changes in radiologic evalution although NOSE scores was decreased.