Cerrahi destekli hızlı maksiller genişletme sonrası nazal havayolu hacmi ve nazal hava akımındaki değişikliklerin akustik rinometri, rinomanometri ve dental volumetrik tomografi ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Evaluation of changes the nasal airway volume and nasal air flow with acoustic rhinometer, rhinomanometer and dental volumetric tomography after surgically assisted rapid maxillary expansion
- Tez No: 834046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÜNVER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş Çene Radyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Amaç: Bu çalışma, cerrahi destekli hızlı üst çene genişletmesi (SARME) sonrasında akustik rinometri (AR), rinomanometri (RMN) ve dental volümetrik tomografi (DVT) kullanılarak nazal hava yolu hacmi ve nazal hava akışındaki değişiklikleri karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma planı: Çalışmamız, yaşları 15-26 arasında değişen, iskelet gelişimi tamamlanmış, 3'ü erkek, 10'u kadın 13 yetişkin hastadan oluşmaktadır. Bizim çalışmamızda DVT görüntülemesi ameliyat öncesi ve genişlemeden 3 ay sonra olmak üzere iki kez yapıldı. AR ve RMN ölçümleri kaydedildi ve Görsel Analog Skor (VAS) ve Burun Tıkanıklığı Semptom Değerlendirme (NOSE) Ölçeği anketleri operasyon öncesi ve genişlemeden 3 ay sonra puanlandı. Nazofarengeal-orofaringeal hava yolu hacmi ve alanları, Romexis 3.8.3.R (Planmeca, Helsinki, Finlandiya) ve Nemotec V2019 (Madrid, İspanya) yazılım programları kullanılarak hesaplandı. İstatistiksel analiz için IBM SPSS İstatistik 22 (SPSS IBM, Armonk, New York) kullanıldı. Bulgular: Her iki yazılım programının operasyon öncesi ve genişleme sonrası ölçümleri karşılaştırıldığında nazofaringeal hava yolu hacminde istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğu ortaya çıktı. Orofaringeal hava yolu hacminde istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik gözlenmedi. Ayrıca VAS'ta istatistiksel olarak anlamlı bir artış, NOSE'de ise anlamlı bir azalma bulduk. Sonuç: Bulgularımıza göre SARME sonrası nazal hava yolu hacmi arttı ve nazal dirençte anlamlı bir değişiklik olmamasına rağmen hastaların yaşam kalitesi anlamlı derecede arttı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare the changes in the nasal airway volume and nasal airflow using acoustic rhinometry (AR), rhinomanometry (RMN), and dental volumetric tomography (DVT) after surgically assisted rapid maxillary expansion (SARME). Study design: Our study consists of 13 adults, 3 male and 10 female patients, aged between 15 and 26, with completed skeletal development. In our study, DVT imaging was obtained twice, preoperation and 3 months after expansion. AR and RMN measurements were recorded, and Visual Analog Score (VAS) and Nasal Obstruction Symptom Evaluation (NOSE) Scale surveys were scored at preoperation and 3 months after expansion. Nasopharyngeal-oropharyngeal airway volume and areas were calculated using the Romexis 3.8.3.R (Planmeca, Helsinki, Finland) and Nemotec V2019 (Madrid, Spain) software programs. IBM SPSS Statistics 22 (SPSS IBM, Armonk, New York) was used for statistical analysis. Results: Comparing the preoperation and postexpansion measurements by both software programs revealed a statistically significant increase in the nasopharyngeal airway volume. No statistically significant change was observed in the oropharyngeal airway volume. Furthermore, we found a statistically significant increase in VAS but a significant decrease in NOSE. Conclusion: According to our findings, nasal airway volume increased after SARME, and although there was no significant change in nasal resistance, patients' quality of life increased significantly.