Lisansüstü eğitim kurumlarında TS EN ISO 9001:2008 kalite yönetim sisteminin idari ve eğitim süreçlerine uygulamasının değerlendirilmesi: Enstitü kalite kılavuzu
Evaluation of implementing TS EN ISO 9001:2008 quality management system to administration and education processes in post-graduate institutions: Quality guideline of institution
  1. Tez No: 386507
  2. Yazar: NESLİHAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN HÜSEYİN BASKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Geliştirme ve Akreditasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çağımızın en önemli gücü olan bilgiye ulaşma yollarından birisi eğitim almaktır. Eğitim ile edinilecek yeterlik sayesinde kişi kendi gelişimine katkıda bulunup alanında uzmanlaşacaktır. Uzmanlaşma süreci lisansüstü eğitim veren kurumların bünyesinde tamanlanmaktadır (yüksek lisans diploması). Bu noktada lisansüstü eğitimin kalitesi eğitim kurumları arasında farklılık yaratmaktadır. Aynı zamanda ulusal ve uluslararası tanınabilirliğine katkı sağlamaktadır. TS EN ISO 9001: 2008 Kalite Yönetim Sistemi, öğretim üyesi, lisansüstü öğrenci ve enstitü personeli beklentilerini karşılayarak tarafların memnuniyetini artırmak için kalite yönetim düzeninin oluşturulması, uygulanması ve etkinliğinin iyileştirilmesinde süreç yaklaşımının benimsenmesini desteklemektedir. Buna bağlı olarak bir lisansüstü eğitim kurumunun kendi kalite yönetim düzeni oluşturması verilen eğitimin kalitesini anlamlı ölçüde arttıracaktır. Bu yüksek lisans tezinde; lisansüstü eğitim kurumlarında TS EN ISO 9001: 2008 Kalite Yönetim Sisteminin idari ve eğitim süreçlerine uygulamasının değerlendirilmesi ile“Enstitü Kalite Kılavuzu”hazırlandı.
Özet (Çeviri)
Education is one of the most important instruments for receiving information. Thanks to sufficiency gained from education , one can both contribute to personal development and sepicialized. This specialization process is complemented within graduate institutions (masters degree diploma). At this point, quality of graduate study make a difference above educational institutions as well as it contribute to its recognition. TS EN ISO 9001: 2008 Quality Management System supports adoption of the process approach in constitution of quality management order, implementation and restoration of efficiency for the aim of improving the parties' appreciaton by satisfying the expectation of graduate students and institutue's personnel. Accordingly, establishing its own quality management system enhances meaningfully the quality of education for a graduate institue. In this master thesis,“Quality Guide for the Institute”has prepared by evoluation of implementation of TS EN ISO 9001: 2008 Quality Management System to administrative and educational processes.