Diş hekimlerinde boyun ağrısının değerlendirilmesi
Assessment of the pain in dentists
- Tez No: 386510
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; diş hekimlerinde ortaya çıkan boyun ağrısı ile kas kuvveti, kassal endurans, eklem pozisyon hissi, yorgunluk, özürlülük, yaşam kalitesi gibi parametreler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Çalışmaya VAS'a göre istirahat yada aktivitedeki ağrıları üçün üzerinde olan yaş ortalamaları 41.43 ± 9.22 yıl olan sağlıklı 53 kişi (34 kadın, 19 kadın) dahil edildi. Katılımcılar çalıştıkları kliniklerde değerlendirmeye alındı. Değerlendirmede kas kuvveti, kassal endurans, eklem pozisyon hissi, yorgunluk, özürlülük ve yaşam kalitesine yönelik ölçümler yapıldı. Yorgunluk için 'Fatigue Severity Scale', özürlülük için Kopenhag Boyun Fonksiyonel Özürlülük Skalası, yaşam kalitesi için ' Nottingham Sağlık Profili' kullanıldı. Bulgular: Katılımcıların ortalama VAS değerleri istirahatte 1.87 ± 1.44 ve aktivitede 4.96 ± 1.66 olarak bulunmuştur. Demografik özelliklerden yaş ve meslek yılına göre ağrıda anlamlı farklar bulunmuştur. Kas kuvveti, kassal enduranstaki kayıplar ve yorgunluk düzeyindeki artış ağrıyı anlamlı olarak artırmaktadır. Diş hekimlerinde aktivite ağrısındaki artış Kopenhag Boyun Fonksiyonel Özürlülük Skalası değerlerini ve Nottingham Sağlık Profili sonuçları anlamlı olarak etkilemektedir. Sonuç: Diş hekimlerinde boyun ağrısı; kas kuvveti, kassal endurans, yaşam kalitesi, yorgunluk ve özürlülük durumlarını etkilemiştir. Eklem pozisyon hissinin boyun ağrısı üzerinde değişiklik oluşturmadığı görülmüştür. Ağrı istirahat yada aktivite ağrısı olarak gruplandırıldığında hem istirahat, hem de aktivite ağrısının değerlendirilen parametreler üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Diş hekimlerinin, boyun kasları için kuvvetlendirme ve endurans egzersizi programlarına katılmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the neck pain in denstists and relationship between muscle strength, muscle endurance, joint position sense, fatigue, disability and quality of life. Method: 53 dentists, VAS pain at least three in resting or activity, with an average age of 41.43 ± 9.22 (34 female, 19 male) were included in the study. Evaluation were conducted at dentists' clinics. Muscle strength, muscle endurance, joint position sense, Fatigue Severity Scale , Copenhagen Neck Functional Disability Scale and Nottingham Health Profile were used for assessment. Results: The average pain values in resting and activity were 1,87 ± 1,44 and 4,96 ± 1,66, respectively.