Endometrium kanserinde myometrial invazyon derinliğinin preoperatif olarak belirlenmesinde difüzyon ağırlıklı MRG'nin etkinliği
Diffusion weighted MR imaging in evaluating myometrial invasion of endometrial cancer
  1. Tez No: 386525
  2. Yazar: ABDULLAH TAYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA OBUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
AMAÇ: Endometrium kanserinde myometrial invazyon derinliğini saptamada difüzyon ağırlıklı (DA) MR görüntülemenin kullanılabilirliği ve konvansiyonel MR sekansları (T2A ve dinamik kontrastlı T1A) ile karşılaştırılması GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya biyopsi ile endometrium kanseri tanısı almış 37 olgu dahil edildi. Preoperatif MR görüntüleri iki radyolog tarafından değerlendirildi ve MR görüntüleme bulguları postoperatif histopatolojik FIGO evreleri ile karşılaştırıldı. SONUÇ: DA MR görüntülemenin myometrial invazyon derinliğinin saptanmasında doğruluk oranı T2A ve dinamik kontrastlı görüntülerle eşit saptandı. Her üç sekansın sensitivitesi 0.76-0.82 aralığında, spesifitesi ise 0.90 saptandı. ROC analizinde AUC (area under the curve, eğrinin altında kalan alan) değerleri DA ve T2A görüntülerde 0.86, dinamik kontrastlı T1A görüntülerde ise 0.83 bulundu. TARTIŞMA: DA MRG myometrial invazyon değerlendirmesinde potansiyel kullanılabilir bir sekanstır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To determine the feasibility of diffusion weighted (DW) MRI in evaluating myometrial invasion of endometrial cancer and compare to conventional MRI sequences (T2W, contrast enhanced dynamic T1W). MATERIALS AND METHODS: Study population included 37 consecutive females with biopsy proven endometrial cancer. The preoperative MRI of the patients were assessed by two radiologists. MRI findings were compared to postoperative histopathological FIGO stages. RESULTS: The accuracy of DW MRI in evaluating the depth of myometrial invasion was equal to that of T2W and dynamic contrast enhanced T1W imaging. The sensitivities of each sequences were between 0.76-0.82 and the specificity was 0.90. In ROC analysis the AUC (area under the curve) values of DW and T2W imaging were 0.86 and it was 0.83 in dynamic contrast enhanced T1W images. CONCLUSION: DW MRI is a potential feasible technique in determining myometrial invasion.