Kademeli kompozit çubuklarda gerilme yığılma katsayılarının bulunması
  1. Tez No: 38654
  2. Yazar: GÜLABİ DEMİRDAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AKBAY GÖKÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
-III- OZET Bu çalışmada; izotropik ve kompozit malzemeden imal edilmiş kedemeli çubuklar için gerilme yığılma katsayıları incelenmiştir. Problemin çözümünde; bilimsel çevrelerde çok kullanım alanı olan sonlu elemanlar metodu kullanılmıştır. Eleman modeli olarak iki boyutlu izoparametik eleman, interpolasyon fonksiyonu olarak ise Lagrange polinomları kullanılmıştır. Oluşturulan rijitlik matrisi ve kuvvet vektörünün nümerik integrasyon işlemi ile hesaplanmasında, Gausse eliminasyon hesap yöntemi seçilmiştir. Kurulan sonlu eleman formülasyonunda izotropik kademeli çubuk için elde edilen sonuçlar, deneysel sonuçlarla karşılaştırılmış ve çok iyi uyum sağladığı görülmüştür. Gerilme analizi izotropik, cam-epoksi, grafıt-epoksi ve kevlar-epoksi kademeli çubuklar için yapılmıştır. Üç değişik kademe farkında ve kompozit çubuklar için değişik takviye açılarında çözüm yapılmıştır. Kademe farkını oluşturan eğri ve düz kısımların büyüklüğüne göre gerilme yığılma katsayılarının değişimi bulunup; çoğu grafik olarak, bazıları da tablo olarak gösterilmiştir. Gerilme yığılma katsayısını düşürmek için; kademe farkının oluştuğu bölgeye yalan bir yerde yarı dairesel çentik açılmış ve düşümler tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-IV- ABSTRACT In this study, the stress concentration factor for filleted bars made of isotropic and composite materials have been investigated. The solution of the problem has been carried out with the finite element method which has a widespread use in scientific areas. Two dimensional isoparametric elements were chosen as element type and Lagrange polynomials were used as interpolation functions. The solution of numerical integration formed by rigidity matrix and force vector has been done by Gaussian elimination calculation method for a banded matrix. The results obtained for isotropic filleted bar by finite element formulation have been compared with experimental analysis results and a good agreement has observed. Stress analyses were carried out for isotropic, glass-epoxi, graphite-epoxi and kevlar-epoxi filleted bars. The analyses were done for three different fillet ratio and several fiber orientation. Depending on the straigth and curved parts of fillet, the variation of stress concentration factor was obtained. Most of the results were given as graphics and some were shown in tables. For reducing the stress concentration factor, semi-circular groove was considered near the fillet region and some reducing was observed.