Adolesan idiopatik skolyoz tedavisinde uygulayıcıya bağlı sınıflama ve tedavi planındaki uyumun incelenmesi
Reliability of surgeon dependent agreement of classification and treatment planning in adolescent idiopathic scoliosis
- Tez No: 386540
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM HALUK BERK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Skolyoz, omurganın en yaygın deformitesidir. İdiyopatik skolyoz yapısal nedenli skolyozların yaklaşık %80'ini oluşturmakta olup deformitenin nedeni bilinmemektedir ve büyük çoğunluğunu adölesan idiopatik skolyoz oluşturmaktadır. Skolyozda tedavi seçenekleri; izlem, cerrahi olmayan tedavi ve cerrahi tedaviyi içerir. Skolyoz cerrahisinde preoperatif planlama, bir dizi zor karar vermeyi gerektiren, karmaşık bir süreçtir. Her ne kadar idiopatik skolyoz cerrahisinin uygulamaları ile ilgili pek çok yayın bulunsa da bunlardan çok azı spesifik olarak füzyon sahasının seçimi veya bu kararın nasıl verildiği ile ilgilidir. Bu çalışmada, adölesan idiopatik skolyoz nedeniyle Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda 1994-2014 yılları arasında ameliyat edilmiş, ameliyat öncesi AP/Lat, sola eğilme, sağa eğilme, traksiyon ve ameliyat sonrası AP/Lat grafileri uygun standartlarda çekilmiş 24'ü kadın 3'ü erkek olmak üzere 27 hasta çalışmaya dahil edildi. Seçilen hastaların ameliyat öncesi/ameliyat sonrası grafileri Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda çalışmakta olan ve omurga cerrahisi ile ilgilenen 2 profesör, 2 yardımcı doçent ve bir uzman tarafından değerlendirildi. Araştırmacılardan veri kayıt formunda istenen olguların preop PA grafilerinden, üst torakal üst end vertebra, alt end vertebra, apex, Cobb açısı, torakal üst end vertebra, alt end vertebra, apex, Cobb açısı, torakolomber/lomber üst end vertebra, alt end vertebra, apex, Cobb açısı, sağa eğilme, sol eğilme, traksiyon ve fulcrum grafilerinden Cobb açıları, lateral grafilerden T2-T5, T5-T12, T11-L1, T12-S1 sagittal Cobb açılarının ölçümleri, King Moe ve Lenke sınıflamaları, cerrahi ameliyat planında implant seçimi, implant düzeyi ve implant uygulama yöntemleri tüm gözlemcilerden istenmiştir. Değerlendiricilerin yapacağı ölçümler, sınıflamalar ve tedavi planlarının kendi aralarında ki uyumlulukları incelenerek sınıflamada ve tedavi planlamada oluşabilecek farklılıklar saptanmaya çalışılacaktır. Yapılan ölçümler, sınıflamalar ve tercih edilen füzyon seviyeleri, gözlemciler arası ve gerçekte hastaya uygulanmış enstrumantasyon ve füzyon ile karşılaştırılarak cerrahi planlama uyum değerlendirilmesi araştırılmıştır. Araştırmacıların torakal Cobb açı ortalamaları 44,62° (±3,1°) olup araştırmacılar arası ölçüm uyumlulukları iyi düzeyde anlamlıdır (ICC=0,764). Araştırmacıların lomber Cobb açıları ortalamaları 41,22° (±3,35°) olup araştırmacılar arası ölçüm uyumlulukları iyi düzeyde anlamlıdır (ICC=0,775). Hastaların füzyon seviyesi belirlenmesinde üst enstrumante vertebra seçimleri araştırmacılar arasında ortalama seçilen vertebra T4-T5 olup uyumluluk anlamlı olarak iyi düzeyde çıkmaktadır (ICC=0.714). Hastaların alt enstrumante vertebra füzyon seviyesi belirlenmesinde araştırmacılar arasında ortalama seçilen vertebra L2-L3 olup uyumluluk anlamlı olarak iyi düzeyde çıkmaktadır (ICC=0.717). Araştırmacıların üst ve alt enstrumante vertebra seçimleri olguların ameliyat sonrası grafileri ile karşılaştırıldığında üst ve alt vertebra seçimlerinde daha yukarı seviyeler tercih edilmektedir. Araştırmacıların KingMoe sınıflaması kendi aralarında yapılan istatiksel çalışmada mükemmel düzeyde uyumlu gözükmektedir (ICC=0.806). Lenke sınıflamasında araştırmacılar arasında ki tam uyum %18.5, %50 üzerinde uyum %66.6, %50 altında uyumluluk %11 ve tam olarak uyumsuz 1 olgu (%3.7) olduğu görüldü. Tüm olgular göz önüne alınınca araştırmacılar arasında uyumluluk iyi olarak görüldü (ICC=0,754). Araştırmacılardan istenen implant uygulama seviyesi ve uygulama şekli açısından uyumlulukları değerlendirildiğinde uyumlulukları orta düzeyde çıkmaktadır (ICC=0,533). Araştırmacıların ortalama hastalarda planladıkları füzyon seviyesi 10.58 (±2.8) olup, teorik implant kullanma sayısı 21.16 (±5,7) dır ve araştırmacılar arası uyumluluk orta derecedir (ICC=0,533). Cerrahlar arasında implant tercihi ve füzyon seviyesindeki uyumun çok farklı olduğu ve hastalarda bunun sonucunun nasıl yansıdığının görülmesi için hasta memnuniyetini dikkate almak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Scoliosis is the most common deformity of the spine. Idiopathic scoliosis constitutes about 80% of structural scoliosis, and the vast majority of these deformities with unknown aetiology consist of adolescent idiopathic scoliosis. Treatment options for scoliosis includes; follow up, non-surgical treatment and surgical treatments. Preoperative planning of scoliosis surgery, which requires a series of difficult decisions, is a complicated process. Although many publications related to the application of idiopathic scoliosis are published in the literature, very little of them are related to the selection of the site of specific fusion surgery or how this decision is made. In this study, 24 female and 3 male, 27 patients who were operated for adolescent idiopathic scoliosis in Dokuz Eylul University Faculty of Medicine, Department of Orthopaedics and Traumatology between the years 1994-2014, and had preoperative AP / Lat, left bending, right bending, AP after traction and postoperative X-rays with the appropriate standards, were included in the study. 2 professors, 2 associate professors and a specialist doctor all of whom are interested in spinal surgery in Dokuz Eylul University Faculty of Medicine, Department of Orthopaedics and Traumatology evaluated preoperative X-rays of included patients. Investigators were asked to assess upper end vertebra, lower end vertebra, apex, Cobb angle in preoperative PA x-rays; Cobb angle in preoperative traction, right and left bending xrays for upper thoracic segment; upper end vertebra, lower end vertebra, apex, Cobb angle in preoperative PA X-rays; Cobb angle in preoperative traction, right and left bending x-rays for thoracic segment; upper end vertebra, lower end vertebra, apex, Cobb angle in preoperative PA x-rays; Cobb angle in preoperative traction, right and left bending x-rays for thoracolumbar/lumbar segment; upper instrumented vertebra and lower instrumented vertebra, measurement of T2-T5, T5-T12, T11-L1, T12-S1 sagittal Cobb angles; King Moe and Lenke classifications; preoperative choice of preferred implant, implantation methods. Agreement and consistency of measurements, classifications and preoperative plans between investigators was established and differences were determined. Measurements, classifications and preferred segment for fusion were compared between investigators and the instrumentation actually applied to the patient; and surgical planning was investigated to evaluate compliance. Mean thoracic Cobb angle was found 44,62° (±3,1°) with a good level of interobserver agreement (ICC=0,764). Mean lumbar Cobb angle was found 41,22° (±3,35°) with a good level of interobserver agreement (ICC=0,775). In determination of fusion segments, mean preferred upper instrumented vertebra was T4-T5, with a good level of interobserver agreement (ICC=0,714). In determination of fusion segments, mean preferred lower instrumented vertebra was L2-L3, with a good level of interobserver agreement (ICC=0,717). When these preferred upper and lower instrumented vertebrae were compared with actual postoperative x-rays; higher levels for both upper and lower instrumented vertebrae were preferred. Assessment of King Moe classification between investigators were found at excellent level of reliability. (ICC=0,806). Total agreement for Lenke classification between investigators was 18.5%, rate of agreement above 50% was 66,6%, , rate of agreement below 50% was 11%, and fully mismatched for 1 case (3,7%). When all cases are considered, interobserver agreement was good. (ICC=0,754). Choice of preferred implant and implantation methods were found to be intermediate. (ICC=0,533). Mean planned segment for fusion was found 10.58 (±2.8), the number of theoretically used implants was 21.16 (±5,7), and interobserver agreement was found to be intermediate (ICC=0,533) Choice of preferred implant and implantation methods varies between surgeons and patient satisfaction should be closely considered to understand how these differences reflect on patients.